...

Kim jest i co robi syndyk?

Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia przez syndyka postępowania upadłościowego pozwoli upadłemu bezproblemowo przejść do etapu ustalania planu spłaty wierzycieli. Zatem kim jest i co robi syndyk? W niniejszym artykule opiszemy jego zadania i spróbujemy nieco odczarować mity o nim. W końcu nie taki syndyk straszny jak go malują 😉

Syndyk – kto to taki?

Funkcję syndyka może pełnić jedynie osoba bądź spółka prawa handlowego posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Wyznacza go sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. W przypadku upadłości przedsiębiorcy funkcję syndyka przyjmuje wyznaczony wcześniej tymczasowy nadzorca sądowy. Syndyk pełni swą funkcję od dnia ogłoszenia upadłości do zakończenia postępowania upadłościowego.

Rola syndyka w postępowaniu upadłościowym

Syndyk odpowiedzialny jest za:
  • objęcie majątku upadłego, zarządzanie nim i zabezpieczenie przed zniszczeniem lub uszkodzeniem,
  • likwidację majątku upadłego stanowiącego masę upadłości,
  • sporządzenie listy wierzytelności,
  • poszukiwanie majątku upadłego,
  • odzyskanie majątku upadłego – czynności bezskuteczne upadłego,
  • sporządzenie planu podziału funduszów masy upadłości,
  • przygotowanie odrębnych planów podziału funduszy uzyskanych ze zbycia składnika majątku będącego zabezpieczeniem rzeczowym,
  • sporządzenie projektu planu spłaty wierzycieli – dotyczy upadłości konsumenckiej.

Uprawnienia syndyka 

Syndyk obejmuje w zarząd majątek upadłego stanowiący masę upadłości i przystępuje do jego likwidacji. Może również wnieść powództwo celem uznania czynności prawnej upadłego za bezskuteczną wobec masy upadłości.Dodatkowo syndyk poszukuje majątku upadłego. W tym celu może uzyskiwać informacje z KRS, Urzędu Skarbowego, organów administracji rządowej i samorządowej. Składa również wniosek do komornika celem poszukiwania majątku upadłego. Komornik zaś ma dostęp między innymi do następujących baz:
  • system OGNIVO – czyli baza informacji o rachunkach bankowych,
  • ZUS,
  • rejestr zastawów,
  • księgi wieczyste,
  • CEiDG,
  • KRS,
  • CEPiK.
Celem tak szerokich uprawnień syndyka jest weryfikacja danych zwartych na wniosku o ogłoszenie upadłości. Warto zatem rzetelnie sporządzić wniosek i niczego nie zatajać. Upadły musi bowiem wiedzieć, że podawanie nieprawdziwych informacji może być przyczyną umorzenia postępowania oraz odpowiedzialności karnej.

Czy syndyk przychodzi do domu?

To zależy od warsztatu pracy syndyka. Syndyk nie ma obowiązku przychodzenia do domu upadłego. W skali kraju różne są praktyki. Syndyk może wezwać upadłego do swojej kancelarii celem przeprowadzenia z nim „wywiadu”. Może też odwiedzić upadłego w miejscu jego zamieszkania, bądź wysłać tam swojego pracownika. Możliwe jest również przeprowadzenie rozmowy z upadłym za pomocą internetowego komunikatora video. Syndyk może również w taki sposób dokonać oględzin mieszkania upadłego.

Pierwsze spotkanie z syndykiem

Jak już zostało wyżej wskazane pierwsze spotkanie z syndykiem może odbyć się na kilka sposobów. Pewne jest jedno – kontakt syndyka zapewne nastąpi. W przypadku przedsiębiorcy syndykiem zostaje tymczasowy nadzorca sądowy, który był wyznaczony na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości. Zatem tak wyznaczony syndyk zna już sytuację majątkowo-finansową przedsiębiorstwa i nie musi ponownie jej weryfikować. W przypadku upadłości konsumenckiej syndyk musi skontaktować się z upadłym. Ma to na celu uzyskanie od upadłego stosownych informacji dotyczących majątku, dochodu, możliwości zarobkowych, stanu zdrowia, etc.

Kim jest i co robi syndyk? Podsumowanie

Osoba lub spółka pełniąca funkcję syndyka odpowiedzialna jest za przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Robi to pod nadzorem sędziego – komisarza. W przypadku upadłości konsumenckiej sam prowadzi postępowanie upadłościowe. Zbiera dodatkowo informacje konieczne do sporządzenia projektu planu spłaty wierzycieli. Polecamy również:Upadłość konsumencka GdańskUpadłość konsumencka Gdynia
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

    Kategorie:

    W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

    Na czym polega układ z wierzycielami?

    Kategorie:

    Na czym polega układ z wierzycielami? Układ z wierzycielami dla dłużnika jest ratunkiem przed upadłością i pozwala mu odzyskać zdolność płatniczą. Z kolei wierzycielowi daje możliwość uzyskania wyższego stopnia zaspokojenia niż w upadłości dłużnika. Z tych dwóch względów wynika, że obydwie strony powinny być żywo zainteresowane zawarciem porozumienia w postaci układu. Odpowiadając na pytanie na…

    Ochrona majątku osobistego

    Kategorie:

    Odpowiedzialność osobista przedsiębiorcy za zobowiązania W jaki sposób zabezpieczyć swój majątek osobisty przed nieoczekiwanymi wydarzeniami? Ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym. Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa obnażył w przypadku wielu przedsiębiorców nieodpowiednie zabezpieczenie ich odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy, jako jednoosobowe działalności gospodarcze ponoszą pełną…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]