W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podać cztery składowe kosztów:
- opłata sądowa od wniosku,
- koszt kancelarii prawnej,
- koszty postępowania upadłościowego,
- wynagrodzenie syndyka.
Opłata sądowa za wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 PLN i wnoszona jest na konto właściwego sądu, do którego składany jest wniosek.
Spis treści
Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty obsługi prawnej
Koszty kancelarii prawnej są zróżnicowane. Wynika to z zakresu obsługi prawnej. Spotkać można się z praktyką, że dłużnik decyduje się jedynie na przygotowanie bądź sprawdzenie wniosku przez prawnika. Nie zalecamy takiego rozwiązania, gdyż złożenie wniosku to dopiero początek procesu oddłużania. W trakcie postępowania znajomość przepisów prawa i praktyki upadłościowej może okazać się bardzo przydatna. W szczególności na etapie ustalania planu spłat wierzycieli. Istotne są również kwestie dotyczące zwolnienia części osiąganego dochodu z zajęcia bądź uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
Alternatywny wariant do wyżej wskazanego to sporządzenie wniosku przez prawnika i w razie potrzeby doraźna obsługa prawna na etapie postępowania upadłościowego.
Trzeci wariant polega na kompleksowej obsłudze prawnej. Począwszy od przygotowań do sporządzenia wniosku, aż do zakończenia wykonywania planu spłat wierzycieli.
Poza zakresem obsługi wpływ na te koszty ma stopień skomplikowania sytuacji dłużnika. W związku z tym w naszej kancelarii koszt obsługi prawnej podajemy zawsze po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika.
Chcesz ogłosić upadłość konsumencką?
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
KontaktIle kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Koszty postępowania
Koszty postępowania upadłościowego również mogą być zróżnicowane. Uzależnione są od liczby wierzycieli, składu masy upadłości i stopnia skomplikowania sytuacji dłużnika. Składają się na nie w szczególności:
- zawiadomienia dokonywane przez syndyka,
- koszty likwidacji składników masy upadłości (ogłoszenia sprzedaży, wyceny),
- poszukiwanie majątku przez syndyka,
- koszty pracownika syndyka, materiałów biurowych oraz najmu lokalu do prowadzenia akt postępowania.
W przypadku upadłości z niewielką liczbą wierzycieli i tzw. bezmasowej, czyli bez majątku koszty postępowania upadłościowego powinny zamknąć się w kwocie 1 000 PLN – 1 500 PLN.
Upadłość konsumencka dłużnika z niewielkim majątkiem zwiększy te koszty o około 500 PLN. Jeśli natomiast upadły posiada nieruchomość to dodatkowe koszty likwidacji mogą wynieść około 2 500 PLN.
Koszty likwidacji nieruchomości syndyk odliczy bezpośrednio od kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Nie będą zatem miały wpływu na wysokość spłat ustalanych w planie spłaty wierzycieli.
Pozostałe koszty, jeśli zostaną uregulowane przez dłużnika w trakcie postępowania to również nie przełożą się na plan spłat. W sytuacji, gdy syndyk nie dokonuje zajęcia dochodu upadłego to koszty postępowania zostaną ujęte w planie spłaty wierzycieli.
Ile wynosi wynagrodzenie syndyka?
Wynagrodzenie syndyka określają przepisy prawa upadłościowego. Wynosi od ¼ do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na dzień sporządzania niniejszego wpisu wynosi ono 5367,71 PLN. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności wyżej wskazanej kwoty.
W związku z tym, że większość postępowań upadłościowych konsumentów jest bezmasowych to wynagrodzenie syndyka powinno zamykać się w kwocie około 5 000 PLN. Do kwoty tej należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.
Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Podsumowanie
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Koszty zależne są bowiem od kilku zmiennych czynników. Zakładając jednak, że upadły nie ma więcej niż 10 wierzycieli, nie posiada majątku i nie korzystał z obsługi prawnej to postępowanie upadłościowe będzie go kosztować około 6 500 PLN. Do kwoty tej może dojść koszt obsługi prawnej, z której zalecamy skorzystać. Ogłoszenie upadłości jest bardzo ważną decyzją w życiu dłużnika i warto, aby ta decyzja nie przyniosła niespodziewanych i niechcianych niespodzianek.
Prawo upadłościowe jest jednym z dwóch głównych filarów naszej działalności. Zastanawiasz się, czy upadłość jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do każdej sprawy.
O autorze