Czy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem?

W naszej codziennej praktyce bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie dłużnik chce unormować swoją sytuację, ale nie chce ogłaszać upadłości. Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu – upadłość jest zawsze ostatecznością. Obecnie dostępne są różne rozwiązania, które można optymalnie dobrać do sytuacji dłużnika. Warto wiedzieć zatem w jaki sposób dłużnik będący osobą fizyczną może uzyskać upragnione oddłużenie. W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie czy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem.

Chcesz uzyskać oddłużenie?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

W jaki sposób dłużnik może unormować swoją sytuację finansową?

To w jaki sposób dłużnik może uzyskać oddłużenie zależy przede wszystkim od poniższych kwestii:

  • posiadany majątek – zazwyczaj chodzi o nieruchomość.
  • wysokość uzyskiwanego dochodu.
  • koszty konieczne do utrzymania dłużnika i osób pozostających na jego utrzymaniu.
  • zaawansowanie stanu niewypłacalności – przykładowo czy doszło do cesji wierzytelności bądź skuteczności prowadzonej egzekucji komorniczej.
  • możliwość spłaty wierzycieli jednorazową większą kwotą.

Jakie są różnice między restrukturyzacją nieformalną, egzekucją komorniczą i upadłością?

Pisaliśmy już o tym na naszym blogu w artykule upadłość czy ugoda. Po krótce można jedynie wskazać, że egzekucja komornicza jest zawsze najmniej „atrakcyjnym” sposobem na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Wiąże się to głównie z tym, że cały czas naliczane są odsetki. Dodatkowo dochodzą koszty sądowe oraz postępowań egzekucyjnych. Dłużnicy chcąc unormować swoją sytuację po kilku latach od utraty płynności finansowej żyją w świadomości, że mają przykładowo 250 000 PLN długu. Prawda okazuje się dość okrutna bowiem wysokość zobowiązania zależna jest od tego, ile lat minęło i jak kształtowała się stopa odsetek ustawowych. Często kwota jest prawie dwa razy wyższa od tego co przyjmował dłużnik.

Restrukturyzacja nieformalna, czyli negocjacje z wierzycielami

Restrukturyzacja firmy i negocjacje to nie ukrywam nasz zdecydowany faworyt w drodze do uzyskania oddłużenia. Skorzystanie z tego wariantu dedykowane jest zazwyczaj dla osób posiadających majątek, wyższy dochód bądź możliwość jednorazowej większej spłaty. Wtedy jest szansa na redukcję zobowiązań oraz ochronę majątku. Skorzystanie z negocjacji jest jednak ograniczone ze względu na dostępność kapitału i liczbę oraz rodzaj wierzycieli. Mam tu na myśli przede wszystkim możliwość redukcji zobowiązań dłużnika. Otóż większa redukcja możliwa jest w sytuacji jednorazowej spłaty długu. Co istotne na większą redukcję można liczyć po sprzedaży zobowiązania przez wierzyciela pierwotnego do jednego z funduszy sekurytyzacyjnych. Wskazać warto zarazem, że łatwiej dojść do porozumienia z mniejszą liczbą wierzycieli. Można przyjąć graniczną ich ilość w liczbie dziesięciu. Negocjacje prowadzone przez naszą kancelarię cechują się wysoką skutecznością.

Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bardzo dobrym rozwiązaniem jest układ konsumencki. Pozwala on bowiem na uzyskanie oddłużenia przy jednoczesnej ochronie majątku dłużnika. Układ konsumencki jest narzędziem prawnym z Prawa upadłościowego. Bazuje on jednak na Prawie restrukturyzacyjnym. Postępowanie to jest bowiem prowadzone wedle zasad przewidzianych dla przedsiębiorców.

Nie bez znaczenia jest fakt wysłania do wierzycieli wniosku przez licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że ma to kluczowe znaczenie bowiem wniosek wiele nie różni się od tego wysyłanego do sądu celem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.

Wierzyciele mogą zatem liczyć na obiektywizm co do przedstawionej sytuacji majątkowej dłużnika oraz możliwości wywiązania się z przedłożonych propozycji układowych. Zazwyczaj po wysłaniu wniosku wierzyciele kontaktują się z nami celem omówienia sytuacji dłużnika. Negocjacje te wyglądają zatem identycznie jak w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Upadłość konsumencka

Dedykowana jest dla osób, które nie mają żadnej realnej możliwości poprawy swojej sytuacji finansowej bądź kwoty zobowiązań urosły do niebotycznych wartości. Dłużnik będący właścicielem nieruchomości może liczyć na uzyskanie środków na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych oraz osób pozostających na jego utrzymaniu. Kwota ta odpowiada przeciętnemu czynszowi w miejscu zamieszkania upadłego bądź sąsiedniej miejscowości. Przyjmując przykładowo przeciętny czynsz w kwocie 2 000 PLN to kwota jaką może uzyskać upadły wyniesie 48 000 PLN. W porównaniu z licytacji w egzekucji komorniczej różnica niebagatelna.
Drugą, ale zarazem najważniejszą korzyścią z ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest możliwość uzyskania oddłużenia. Pisaliśmy o tym w artykule oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej. W egzekucji komorniczej oczywiście nie ma takiej opcji.
Zobowiązania do spłaty są zarazem zazwyczaj mniejsze niż w egzekucji bowiem zaspokojeniu co do zasady podlegają odsetki naliczone do dnia poprzedzającego ogłoszenie upadłości.

W upadłości dłużnik musi jednak liczyć się z takimi niedogodnościami jak zajęcie dochodu przez syndyka i utrata całego majątku. Syndyk bowiem sprzeda majątek upadłego celem zaspokojenia jego wierzycieli. Upadłość konsumencka jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają znaczne kwoty zobowiązań bez możliwości jakiejkolwiek ich spłaty.

Układ w upadłości konsumenckiej

Jest to rozwiązanie wzorowane na postępowaniu restrukturyzacyjnym przedsiębiorców. Dedykowane jest dla osób chcących ochronić posiadany majątek lub po prostu nie chcących ogłaszać upadłości. Zawarcie układu nie powoduje bowiem ogłoszenia upadłości. Układ zawierany jest maksymalnie na pięć lat. Nie dotyczy to jednak zobowiązań zabezpieczonych rzeczowo (przykładowo zastawem lub hipoteką). W przypadku zobowiązań z zabezpieczeniem rzeczowym układ może zostać zawarty na dłuższy okres. W większości przypadków umorzeniu będą podlegać w znacznej części zobowiązania niezabezpieczone rzeczowo. Trzeba mieć zarazem na względzie, że poziom zaspokojenia takich wierzycieli powinien być wyższy niż w upadłości. W przeciwnym razie nie ma co liczyć na to, że wierzyciele zagłosują za przyjęciem układu. Podjęcie decyzji w przedmiocie zawarcia układu z wierzycielami wymaga zatem współpracy z doradcą restrukturyzacyjnym. Trzeba bowiem wyliczyć poziom zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym i na tej podstawie skonstruować propozycje układowe dla wierzycieli. Co prawda zrobi to nadzorca sądowy ustanowiony w postępowaniu o zatwierdzenie układu, ale z naszej praktyki wynika, że warto wcześniej zacząć negocjacje z wierzycielami.

Czy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem? Podsumowanie.

Jak wynika z powyższego upadłość konsumencka nie jest jedynym rozwiązaniem na drodze do uzyskania oddłużenia. Owszem, czasami może być tym właściwym sposobem na unormowanie sytuacji finansowej dłużnika. Zanim jednak dłużnik podejmie decyzję o ogłoszeniu upadłości to koniecznie trzeba przeanalizować jego sytuację i przedstawić mu możliwe warianty rozwiązań. Z naszej praktyki wynika bowiem, że dłużnicy zazwyczaj nie są świadomi tego, że poza upadłością są inne sposoby na redukcję zobowiązań i powrót do normalności.

Szukają Państwo sposobu na unormowanie swojej sytuacji majątkowej? Zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy profesjonalną obsługę prawną oraz indywidualne podejście do każdej sprawy

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh

    Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh jest bardzo istotną kwestią dla członków zarządów spółek z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście poza JDG). Jest to spółka kapitałowa, która może mieć niski kapitał zakładowy. Może być utworzona przez jedną lub więcej osób. Osoby te nazywane wspólnikami…

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Restrukturyzacja firmy jednoosobowej

    Kategorie:

    W ostatnich latach przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze byli największą grupą spośród wszystkich przedsiębiorstw, która wszczęła postępowanie restrukturyzacyjne. W tym największą popularnością cieszyła się szybka i uproszczona forma restrukturyzacji w ramach postępowania o zatwierdzenie układu. Popularność restrukturyzacji sądowej rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, pozwala ona bowiem na ochronę majątku przedsiębiorcy przed jednoczesnej redukcji…

    Upadłość czy ugoda?

    Kategorie:

    Pytanie upadłość czy ugoda może wydawać się dość przewrotne. Jednak wbrew pozorom te dwie kwestie mogą mieć ze sobą wiele wspólnego. Dłużnik powinien świadomie, najlepiej w porozumieniu z wierzycielami wypracować optymalny sposób uregulowania swoich zobowiązań. Znajomość zasad spłaty zobowiązań w poszczególnych postępowaniach w połączeniu z możliwościami finansowymi dłużnika pozwoli wybrać optymalny wariant. W tym celu…

    Upadłość spółki z o.o. - najważniejsze informacje

    Kategorie:

    Każdego roku w Polsce upadłość ogłasza kilkaset spółek z o.o. Powodem jest niewypłacalność, która może być skutkiem między innymi obecnie panującej trudnej sytuacji gospodarczej. Co warto wiedzieć na temat upadłości spółki z o.o.? W niniejszym artykule zebrane zostały wszystkie istotne informacje. Wyjaśniamy, na czym polega upadłość spółki z o.o. Na czym polega upadłość spółki z…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]