Upadłość konsumencka a podatek dochodowy

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy. W niniejszym artykule odpowiemy między innymi na pytanie czy oddłużenie upadłego i umorzenie jego zobowiązań w upadłości konsumenckiej powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Z artykułu wynika również inny istotny wniosek. Zapraszamy do lektury.

Umorzenie zobowiązań przedsiębiorcy poza postępowaniem upadłościowym a podatek dochodowy.

Umorzenie zobowiązań co do zasady powoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie dłużnika i jest on zobligowany do zapłaty podatku od kwoty umorzonego zobowiązania. Dotyczy to zarówno przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, jak i konsumenta. Co istotne wedle art. 14 ust. 2 pkt. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Umorzenie długu ma miejsce, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Mowa tu zatem o ugodzie, na skutek której wierzyciel rezygnuje z dochodzenia części swojej należności. Przedawnienie długu ma miejsce, gdy wierzyciel nie może przykładowo na skutek wszczęcia postępowania egzekucyjnego przymusowo wyegzekwować swojej należności.

Umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Jak to jednak wygląda w sytuacji osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej? W tym przypadku nie ma przepisu prawa wskazującego wprost, że przedawnione zobowiązania stanowią przychód. Co więcej linia orzecznicza NSA potwierdza, że osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie musi płacić podatku dochodowego od przedawnionych zobowiązań. Potwierdzają to orzeczenia NSA z 12 lutego 2020 r. (sygn. akt II FSK 808/18) i z 19 grudnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 301/18). Warte w tym miejscu jest jednak zaakcentowanie rozbieżności orzeczniczych w tej materii. Pojawiają się bowiem orzeczenia WSA wedle których przedawnienie długu powinno skutkować zapłatą podatku dochodowego. Umorzenie długu na skutek zawarcia porozumienia pomiędzy wierzycielem i konsumentem ma takie same skutki jak w przypadku przedsiębiorcy. Przyczynia się do powstania przychodu po stronie takiego dłużnika i jest on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Są to bowiem nieodpłatne świadczenia zaliczane do tzw. innych źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umorzenie długu przyczynia się do zmniejszenia pasywów dłużnika, a przychodem podatkowym są nie tylko aktywa, które zwiększają jego majątek, ale również zmniejszenie jego pasywów.

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy.

Przejdźmy w końcu do wyjaśnienia kwestii podatku dochodowego od zobowiązań umorzonych w postępowaniu upadłościowym. W sukurs przychodzą tu dwie podstawy prawne zawarte w art. 14 ust. 3 pkt. 6 oraz art. 21 ust. 1 pkt. 142 UoPDOF. Pierwszy z nich dotyczy przedsiębiorców, których zobowiązania zostały umorzone na skutek ogłoszenia upadłości. Drugi zaś osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wedle art. 14 ust. 3 pkt. 6 UoPDOF kwoty umorzonych w postępowaniu upadłościowym zobowiązań nie stanowią przychodu. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt. 142 UoPDOF wolne od podatku dochodowego są kwoty umorzonych w upadłości zobowiązań niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy. Podsumowanie.

Jak zostało wyżej wykazane umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej nie powoduje powstania przychodu i konieczności zapłaty podatku dochodowego. Z powyższych rozważań wyłania się dodatkowo inna, dość istotna kwestia dotycząca negocjacji z wierzycielami. Należy bowiem mieć na uwadze, że zawarcie porozumienia z wierzycielem (na skutek, którego dojdzie do umorzenia długu) będzie skutkować koniecznością zapłaty podatku. Prowadząc negocjacje z wierzycielami warto o tym pamiętać. Specjalizujemy się w oddłużaniu przedsiębiorstw i osób fizycznych. Przeprowadzamy postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe oraz negocjujemy z wierzycielami. Masz problemy z płynnością finansową i szukasz wyjścia z trudnej sytuacji? Skontaktuj się z nami. Gwarantujemy indywidualne podejście do Twojej sprawy.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

    Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega?

    Kategorie:

    Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega? Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega i co zrobić, aby układ został zawarty? W niniejszym artykule opiszemy dobre praktyki prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Podpowiemy również na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca dokonując wyboru doradcy restrukturyzacyjnego, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu. Uproszczona…

    Nakaz zapłaty z PKO BP

    Kategorie:

    Otrzymany nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao czy Santander Bank nie musi wiązać się z widmem egzekucji komorniczej. Dłużnik musi jednak szybko reagować i przejść natychmiast do działania. Z naszej kilkuletniej praktyki wynika, że trudno jest wygrać sprawę o zapłatę z PKO BP czy innym bankiem. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest jednak zazwyczaj konieczne…

    Upadłość konsumencka Tczew

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka Tczew i okolice. Mieszkasz lub prowadzisz firmę w Tczewie? Jeśli interesuje Cię upadłość konsumencka, możesz zgłosić się do naszej kancelarii. Upadłość konsumencka dotyczy zarówno osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą oraz konsumentów. Chcesz uzyskać oddłużenie w upadłości i zabezpieczyć płynność finansową swoją lub swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Jako profesjonaliści dobierzemy właściwy…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]