Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podać cztery składowe kosztów:

  • opłata sądowa od wniosku,
  • koszt kancelarii prawnej,
  • koszty postępowania upadłościowego,
  • wynagrodzenie syndyka.

Opłata sądowa za wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 PLN i wnoszona jest na konto właściwego sądu, do którego składany jest wniosek.

Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty obsługi prawnej

Koszty kancelarii prawnej są zróżnicowane. Wynika to z zakresu obsługi prawnej. Spotkać można się z praktyką, że dłużnik decyduje się jedynie na przygotowanie bądź sprawdzenie wniosku przez prawnika. Nie zalecamy takiego rozwiązania, gdyż złożenie wniosku to dopiero początek procesu oddłużania. W trakcie postępowania znajomość przepisów prawa i praktyki upadłościowej może okazać się bardzo przydatna. W szczególności na etapie ustalania planu spłat wierzycieli. Istotne są również kwestie dotyczące zwolnienia części osiąganego dochodu z zajęcia bądź uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Alternatywny wariant do wyżej wskazanego to sporządzenie wniosku przez prawnika i w razie potrzeby doraźna obsługa prawna na etapie postępowania upadłościowego.

Trzeci wariant polega na kompleksowej obsłudze prawnej. Począwszy od przygotowań do sporządzenia wniosku, aż do zakończenia wykonywania planu spłat wierzycieli.

Poza zakresem obsługi wpływ na te koszty ma stopień skomplikowania sytuacji dłużnika. W związku z tym w naszej kancelarii koszt obsługi prawnej podajemy zawsze po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika.

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Koszty postępowania

Koszty postępowania upadłościowego również mogą być zróżnicowane. Uzależnione są od liczby wierzycieli, składu masy upadłości i stopnia skomplikowania sytuacji dłużnika. Składają się na nie w szczególności:

  • zawiadomienia dokonywane przez syndyka,
  • koszty likwidacji składników masy upadłości (ogłoszenia sprzedaży, wyceny),
  • poszukiwanie majątku przez syndyka,
  • koszty pracownika syndyka, materiałów biurowych oraz najmu lokalu do prowadzenia akt postępowania.

W przypadku upadłości z niewielką liczbą wierzycieli i tzw. bezmasowej, czyli bez majątku koszty postępowania upadłościowego powinny zamknąć się w kwocie 1 000 PLN – 1 500 PLN.

Upadłość konsumencka dłużnika z niewielkim majątkiem zwiększy te koszty o około 500 PLN. Jeśli natomiast upadły posiada nieruchomość to dodatkowe koszty likwidacji mogą wynieść około 2 500 PLN.

Koszty likwidacji nieruchomości syndyk odliczy bezpośrednio od kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Nie będą zatem miały wpływu na wysokość spłat ustalanych w planie spłaty wierzycieli.

Pozostałe koszty, jeśli zostaną uregulowane przez dłużnika w trakcie postępowania to również nie przełożą się na plan spłat. W sytuacji, gdy syndyk nie dokonuje zajęcia dochodu upadłego to koszty postępowania zostaną ujęte w planie spłaty wierzycieli.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka?

Wynagrodzenie syndyka określają przepisy prawa upadłościowego. Wynosi od ¼ do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na dzień sporządzania niniejszego wpisu wynosi ono 5367,71 PLN. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności wyżej wskazanej kwoty.

W związku z tym, że większość postępowań upadłościowych konsumentów jest bezmasowych to wynagrodzenie syndyka powinno zamykać się w kwocie około 5 000 PLN. Do kwoty tej należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Podsumowanie

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Koszty zależne są bowiem od kilku zmiennych czynników. Zakładając jednak, że upadły nie ma więcej niż 10 wierzycieli, nie posiada majątku i nie korzystał z obsługi prawnej to postępowanie upadłościowe będzie go kosztować około 6 500 PLN. Do kwoty tej może dojść koszt obsługi prawnej, z której zalecamy skorzystać. Ogłoszenie upadłości jest bardzo ważną decyzją w życiu dłużnika i warto, aby ta decyzja nie przyniosła niespodziewanych i niechcianych niespodzianek.

Prawo upadłościowe jest jednym z dwóch głównych filarów naszej działalności. Zastanawiasz się, czy upadłość jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do każdej sprawy.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Rosnące raty kredytów - co robić?

    Kategorie:

    Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie, COVID-19, wojna w Ukrainie, rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, a także wzrost wskaźników WIBOR – wszystko to sprawia, że od pewnego czasu raty kredytów rosną w błyskawicznym tempie. Niestety, dla wielu osób stanowi to bardzo poważny problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Z jakich rozwiązań można skorzystać, gdy wysokie…

    Podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    Pisaliśmy już na naszym blogu o podatkowych skutkach umorzenia zobowiązań w upadłości oraz o skutkach ich umorzenia poza upadłością. W niniejszym wpisie omówimy podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przy czym opiszemy to zagadnienie zarówno z perspektywy dłużnika, jak i wierzyciela. Umorzenie zobowiązań poza postępowaniem restrukturyzacyjnym Zawarcie z wierzycielem ugody polegającej na umorzeniu części…

    Doradca Restrukturyzacyjny Gdańsk, Gdynia - Kancelaria

    Kategorie:

    Doradca restrukturyzacyjny w mieście Gdańsk i Gdynia pomoże Ci uporządkować sprawy firmy. Zawód doradcy restrukturyzacyjnego uprawnia do wykonywania funkcji syndyka oraz do przeprowadzania postępowań restrukturyzacyjnych. Przeprowadzamy postępowania restrukturyzacyjne oraz upadłościowe na terenie całej Polski. Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur (kancelaria restrukturyzacyjna mieści się w Gdyni i Gdańsku) lub w formie online za…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]