...

Wypowiedzenie umowy leasingu – co robić?

Jakie możliwości ma przedsiębiorca, któremu grozi wypowiedzenie umowy leasingu bądź umowa została już wypowiedziana? W tym artykule omówimy możliwe do zastosowania rozwiązania w kontekście problemów z umowami leasingu.

Wypowiedzenie umowy leasingu – co robić?

Możliwe rozwiązanie uwarunkowane jest sytuacją przedsiębiorcy. Kluczowa jest tu kwestia jaki jest obecny status umowy leasingu. W sytuacji, gdy umowa nie została jeszcze wypowiedziana przedsiębiorca ma do wyboru:

Zawieszenie spłaty rat bądź cesja leasingu nie wymaga wyjaśniania. Można jedynie wskazać, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje leasingowany sprzęt to cesja leasingu raczej nie jest pożądanym rozwiązaniem. W takim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. W trakcie postępowania leasingodawca nie może bowiem wypowiedzieć umowy leasingu. Dłużnik za to ma czas, aby podjąć negocjacje ze swoimi wierzycielami w celu ustanowienia nowych warunków spłaty. Dotyczy to również umowy leasingu. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego musi na bieżąco płacić raty, których terminy płatności przypadają na czas po otwarciu postępowania. Jednak w związku z tym, że dłużnik nie musi płacić wszystkich pozostałych zobowiązań objętych układem, to praktyka pokazuje, że nie będzie miał problemu z regulowaniem rat powstałych po otwarciu postępowania. Co więcej jeśli na skutek zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnik zredukuje swoje zobowiązania, to bardzo prawdopodobne jest, że będzie miał środki na opłacanie leasingu.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Wypowiedziana umowa leasingu

W sytuacji, gdy umowa leasingu została wypowiedziana przedsiębiorca ma dostępne dwa rozwiązania:

  • wznowienie umowy leasingu, co wiąże się z niemałymi opłatami oraz oczywiście koniecznością uregulowania zaległych kwot,
  • wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie powyższych rozwiązań – zakładając oczywiście, że przedsiębiorca potrzebuje leasingowanego sprzętu do prowadzenia działalności. 

Jak zostało wyżej wskazane po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań powstałych przed otwarciem postępowania. W związku z tym po otwarciu postępowania będzie dysponował środkami na wznowienie umowy leasingu. Pozostałe zaś zobowiązania może zmniejszyć na skutek zawarcia układu z wierzycielami.

W sytuacji, gdy leasingowany sprzęt nie jest konieczny do prowadzenia działalności można całość zobowiązania wynikającego z wypowiedzianej umowy leasingowej objąć układem. Wtedy w zależności od sytuacji majątkowo – finansowej dłużnika można zredukować to zobowiązanie bądź rozłożyć je na dogodne raty.

Wypowiedzenie umowy leasingu – co robić? Podsumowanie

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu – jeśli pojawiają się problemy w płynnością finansową należy podjąć działania bez zbędnej zwłoki. Zwiększy to szansę na korzystne dla dłużnika zakończenie sprawy. Jeśli mają Państwo problemy z płatnościami dotyczącymi umowy leasingu to zapraszamy do kontaktu. Oferujemy bezpłatną analizę Państwa sprawy przez licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

Kategorie:

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej

Kategorie:

W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Plan spłaty jest bowiem w większości przypadków najważniejszy dla dłużnika, który ogłosił upadłość. Jest to końcowy etap procesu oddłużania w upadłości konsumenckiej. W jednym z poprzednich wpisów na blogu pisaliśmy o możliwości uzyskania oddłużenia wskutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nie będziemy zatem…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Kategorie:

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]