...

Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk?

Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Ewentualnie od innej firmy windykacyjnej bądź funduszu sekurytyzacyjnego? Sprawdź, jakie masz możliwości.

Weryfikacja statusu zobowiązania

Zanim podejmiesz decyzję o skontaktowaniu się z firmą windykacyjną zweryfikuj, jaki jest status zobowiązania. Mam tu na myśli:
  • kwestię przedawnienia,
  • zasądzenie zobowiązania z tytułu egzekucji komorniczej (nakaz zapłaty, wyrok, wyrok zaoczny),
  • prowadzone postępowania egzekucyjne przez komornika.
Powyższe kwestie mają istotne znaczenie w kontekście uregulowania zobowiązania. Nie chodzi tu jedynie o to, czy jest ono przedawnione. Przedawniony dług może być bowiem wpisany do różnych baz. Na skutek takiego wpisu dłużnik jest w zasadzie wykluczony w kontekście uzyskani finansowania z banku. Jeśli dług nie jest przedawniony i jest wydany nakaz zapłaty to trzeba zweryfikować, czy dłużnik osobiście odebrał ten nakaz. Jeśli nie, to można wnieść wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty i próbować wznowić postępowanie o zapłatę. W razie sukcesu dłużnik będzie mieć szansę na wygranie sprawy poprzez oddalenie powództwa. W sytuacji, gdy była już prowadzona egzekucja komornicza, istotne jest, jaka była jej skuteczność? Czy wierzyciel otrzymuje od komornika co miesiąc jakieś środki? W jakich kwotach są to spłaty? Jak długo trwa takie postępowanie egzekucyjne? Wszystko to ma bowiem wpływ na możliwy sposób zawarcia porozumienia z wierzycielem oraz na przebieg egzekucji komorniczej. Ewentualnie podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości i uzyskanie oddłużenia w upadłości.

Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Jak uwolnić się od długów?

Dłużnik myśląc o oddłużeniu czy też zawarciu ugody z wierzycielem musi dodatkowo wziąć również pod wzgląd takie kwestie jak:
  • wysokość osiąganego dochodu,
  • swój wiek oraz stan zdrowia (możliwości zarobkowe),
  • posiadany majątek oraz jego wartość,
  • ilość wszystkich zobowiązań (łatwiej negocjuje się z trzema niż dziesięcioma wierzycielami),
  • rodzaj posiadanych zobowiązań (nie wszystkie długi można umorzyć w upadłości),
  • wysokość posiadanych zobowiązań (chodzi chociażby o kwestię odsetek, które cały czas się naliczają).
Zestawiając ze sobą wszystkie powyższe czynniki można podjąć decyzję w zakresie uzyskania oddłużenia. Może to być:

Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Który sposób oddłużenia wybrać? 

Kodeks postępowania cywilnego jasno reguluje wszystkie kwestie, związane z niespłacanymi zobowiązaniami finansowymi. Dotyczy to także egzekucji komorniczej. Firmy windykacyjne są coraz częściej wynajmowane przez różnego typu instytucje pożyczkowe, które chcą odzyskać pieniądze. W niektórych przypadkach kończy się na wezwaniu do zapłaty, w innych konieczne jest rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Zawsze jednak cały proces musi odbywać się zgodnie z prawem, także z poszanowaniem praw dłużnika i zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli chodzi o to, który sposób oddłużania wybrać – wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na to pytanie można odpowiedzieć jedynie po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika, uwzględniając kodeks postępowania cywilnego. Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS, Kruk lub innej firmy windykacyjnej? Skontaktuj się z nami. Opracujemy najlepszą dla Ciebie strategię i przeprowadzimy cały proces zmierzający do oddłużenia. Skorzystanie z pomocy prawnej jeszcze przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej, a także w trakcie postępowania, jest najlepszym, co możesz zrobić.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o.

    Kategorie:

    Adwokat Michał Sokołowski w dzienniku Rzeczpospolita wypowiedział się na temat odpowiedzialności wspólników spółki z o.o. Z artykułem można zapoznać się pod tym linkiem.

    Skutki zawarcia układu z wierzycielami

    Kategorie:

    Opisaliśmy już na naszym blogu propozycje układowe w restrukturyzacji. Wyjaśniliśmy również na czym polega układ z wierzycielami. Dziś omówimy skutki zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Kogo wiąże układ z wierzycielami? Restrukturyzacja firmy z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego umożliwia zawarcie układu z wierzycielami. Układ wiąże wierzycieli, którzy z mocy prawa są nim objęci. Dotyczy to nawet sytuacji, w której wierzytelności…

    Co wolno upadłemu?

    Kategorie:

    Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej dłużnik traci możliwość zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, który wchodzi do masy upadłościowej. Jak jednak wyglądają jego pozostałe uprawnienia i obowiązki? Objaśniamy co wolno upadłemu gdy zostanie wobec niego ogłoszona upadłość konsumencka. Majątek – masa upadłościowa Obowiązki upadłego określone są w art. 57 Prawa Upadłościowego. Upadły wskazuje i wydaje syndykowi…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]