...

Restrukturyzacja firmy a BIK

Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych opóźnień w płatnościach bądź nawet egzekucji komorniczych. Również w wielu przypadkach dla przedsiębiorstwa najważniejsza jest ochrona przed upadłością i odzyskanie płynności finansowej. W związku z tym przedsiębiorcy nie przejmują się zbytnio konsekwencjami zainicjowania postępowania restrukturyzacyjnego. Bywają jednak sytuacje, w których pozytywna historia kredytowa jest kluczowa dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a przede wszystkim jego rozwoju. Restrukturyzacja firmy, a BIK. W tym artykule odpowiemy na pytanie jakie konsekwencje niesie za sobą rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Restrukturyzacja firmy, a BIK. Spłata zobowiązań objętych układem.

Obecnie najbardziej popularnym postępowaniem restrukturyzacyjnym jest postępowanie o zatwierdzenie układu. W tym postępowaniu dłużnik nie ma zakazu regulowania zobowiązań objętych układem. Chodzi o zobowiązania, które powstały przed otwarciem postępowania. Praktyka pokazuje oczywiście, że większość dłużników korzysta z przywileju, że nie musi spłacać długów objętych układem. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w bazie BIK. W większości przypadków ma to marginalne znaczenie dla dłużnika, bowiem najważniejsze jest dla niego uniknięcie upadłości i ochrona majątku. Co innego jednak jest w sytuacji, gdy dłużnik jest zagrożony niewypłacalnością. Zagrożenie niewypłacalnością jest wtedy, gdy dłużnik jeszcze reguluje terminowo swoje zobowiązania, ale w najbliższym czasie może utracić płynność finansową.

Zagrożenie niewypłacalnością, a wiarygodność kredytowa.

Najbardziej transparentnym przykładem będzie sytuacja jednego z naszych klientów, który terminowo reguluje swoje zobowiązania. Jednak na skutek rozliczenia subwencji z PFR S.A. otrzymał decyzję, wedle której ma do zwrotu 165.000,00 zł. Konieczność zwrotu jednorazowo takiej kwoty spowoduje u niego utratę płynności finansowej, bowiem nie będzie mieć środków na wypłatę wynagrodzeń oraz pozostałe koszty prowadzenia działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Dłużnik musi zatem skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego celem ratowania majątku przedsiębiorstwa przed egzekucją bądź upadłością.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Moratorium w spłacie zobowiązań.

Dłużnik może skorzystać z moratorium w spłacie zobowiązań, czyli ich nie spłacać. Wtedy znajdzie to odzwierciedlenie w raporcie BIK. Zakładając, że postępowanie będzie trwać trzy miesiące i w jego trakcie dojdzie do zawarcia układu, to dłużnik złoży do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Rozpatrzenie wniosku w optymistycznym wariancie potrwa dwa miesiące. Następnie trzeba doliczyć około miesiąca na jego uprawomocnienie. W czasie po złożeniu wniosku do sądu, dłużnik wciąż nie musi regulować zobowiązań objętych układem. Spowoduje to łącznie zwłokę w spłacie co najmniej sześciomiesięczną. Po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu rozpocznie się spłacanie zobowiązań bankowych. W tym momencie bank powinien zaraportować do BIK rozpoczęcie spłat. Konkludując w BIK będzie sześciomiesięczne opóźnienie w regulowaniu zobowiązań. Dodatkowo w BIK może pojawić się wzmianka o restrukturyzacji zobowiązania kredytowego, co spowoduje obniżenie scoringu kredytowego. Jeśli dłużnik będzie wykonywać terminowo postanowienia układu to wraz z upływem czasu jego scoring będzie się poprawiał.

Restrukturyzacja firmy i spłacanie zobowiązań objętych układem.

Jeśli dłużnikowi zależy na dobrej historii kredytowej i ma na to wystarczający kapitał to w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego może spłacać zobowiązania objęte układem. Nie spowoduje to pogorszenia historii spłat. Jednak po zatwierdzeniu układu i rozpoczęciu spłat bank może zaraportować do BIK to, że kredyt jest w restrukturyzacji. Spowoduje to czasowe obniżenie scoringu kredytowego (czyli wiarygodności kredytowej). Jego odbudowanie będzie jednak znacznie łatwiejsze niż w sytuacji braku spłaty zobowiązań w trakcie postępowania. Istotną kwestią jest również Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Interesuje Cię restrukturyzacja firmy w Gdańsku lub Gdyni? Skontaktuj się z naszą kancelarią.

Restrukturyzacja firmy, a BIK. Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Wraz z dniem obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego znajduje to odzwierciedlenie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Zainicjowanie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje, bowiem że dłużnik jest widoczny w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Dane o nim automatycznie przestają być ujawniane po upływie 10 lat od dnia prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania, którego dotyczą, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jeżeli w postępowaniu został prawomocnie zatwierdzony układ, dane o dłużniku automatycznie przestają być ujawniane po upływie 3 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu wykonania układu albo 10 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu układu albo wygaśnięciu układu z mocy prawa.

Instytucje finansowe weryfikują oczywiście Krajowy Rejestr Zadłużonych. W czasie zaraz po zatwierdzeniu układu w mojej ocenie dłużnik będzie mieć problem z uzyskaniem finansowania. Dotyczy to kredytów bankowych, jak i leasingów. Nie wyklucza to oczywiście uzyskania finansowania na zasadzie odstępstwa, gdyż taka procedura jest dostępna w instytucjach finansowych.

Restrukturyzacja firmy a BIK. Podsumowanie.

Konkludując – w sytuacji gdy dłużnikowi zależy na dobrej historii kredytowej, to powinien rozsądnie podchodzić do restrukturyzacji. Nie będzie to dotyczyć wielu sytuacji, ale praktyka naszej kancelarii pokazuje, że zdarzają się one. Przedsiębiorca powinien rozważyć wszystkie za i przeciw. Zawsze bowiem jest rozwiązanie. Trzeba tylko umieć je znaleźć i zastosować w praktyce.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Co nie podlega egzekucji komorniczej?

    Kategorie:

    Otrzymałeś informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego? Komornik zajął Twój rachunek bankowy, a Ty zastanawiasz się, czy wszystkie Twoje dochody lub posiadane przez Ciebie przedmioty mogą zostać objęte egzekucją? Warto pamiętać, że normy postępowania egzekucyjnego, choć przyznają wierzycielom wiele narzędzi prawnych do dochodzenia swoich roszczeń, zapewniają również ochronę dłużników. Nie wszystko, co znajduje się w posiadaniu…

    Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

    Kategorie:

    W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

    Negocjacje z wierzycielami czy upadłość?

    Kategorie:

    Zastanawiasz się co jest korzystniejsze: negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Odpowiedź jest oczywista. Negocjacje z wierzycielami w zakresie spłaty zobowiązań na etapie pozasądowym są z pewnością tańszym rozwiązaniem niż postępowania restrukturyzacyjne. Mogą zarazem ochronić dłużnika przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Z dniem wejścia w życie Prawa Restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy zyskali bardzo dobre narzędzie do wyciągnięcia swojej firmy…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]