...

Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na osoby zarządzające obowiązek terminowego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością karną. W tym artykule przedstawimy, kiedy powstaje obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz jakie sankcje karne, na gruncie kodeksu spółek handlowych, mogą grozić menadżerom za niezgłoszenie tego wniosku w terminie.

Może Cię zainteresować – Przestępstwo niegospodarności w spółce kapitałowej

Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości

Zgodnie z art. 21 ust. 1 Prawa upadłościowego dłużnik jest zobowiązany złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości nie później niż 30 dni od dnia wystąpienia podstaw do jej ogłoszenia. Podstawą ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemuje się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli opóźnienie w wykonywaniu wymagalnych zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Domniemanie to należy do domniemań wzruszalnych tj., można je obalić dowodem przeciwnym. Natomiast, jeżeli dłużnik jest osobą prawną albo jednostką organizacyjną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, uważa się, że jest niewypłacalny także gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku. Stan ten musi się utrzymywać przez okres przekraczający 24 miesiące. Ogłoszenie upadłości jest dopuszczalne w momencie, gdy dłużnik ma co najmniej dwóch wierzycieli.

Kto jest zobowiązany do złożenia wniosku o upadłość?

Jeśli dłużnikiem jest osoba prawna albo jednostka organizacyjna, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest każdy, kto ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika. Prawo to może wynikać z ustawy, umowy spółki czy jej statutu. Mogą to być np. członkowie zarządu spółek kapitałowych albo likwidatorzy. Warto zaznaczyć, że niezależnie od zasad reprezentacji, które ustanawia umowa spółki albo statut, wniosek o upadłość spółki z.o.o. lub innej spółki może złożyć każdy członek zarządu samodzielnie.

Może Cię również zainteresować artykuł: oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

Odpowiedzialność karna na gruncie kodeksu spółek handlowych

Zgodnie z art. 586 k.s.h., członek zarządu lub likwidator spółki handlowej, który nie zgłasza wniosku o ogłoszenie upadłości w sytuacji, gdy jest do tego zobowiązany, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Przedmiotem ochrony w przypadku tego przestępstwa jest szeroko rozumiany obrót gospodarczy. W szczególności zasady jego prawidłowego funkcjonowania. Występek ten musi zostać popełniony umyślnie, w zamiarze bezpośrednim albo ewentualnym. Czas popełnienia występku rozpoczyna się pierwszego dnia po upływie trzydziestodniowego terminu na złożenie wniosku o upadłość. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu.

Kto jest sprawcą przestępstwa?

Sprawcą tego przestępstwa może być wyłącznie członek zarządu albo likwidator spółki kapitałowej. Wyjątkiem w zakresie spółek osobowych jest spółka partnerska, w której można powołać zarząd. Odpowiedzialności karnej z tego przepisu nie będzie podlegał prokurent, czy osoba rzeczywiście zarządzająca przedsiębiorstwem. Dla odpowiedzialności z tego artykułu nie ma znaczenia wewnętrzny podział ról w zarządzie. Nie ma też znaczenia podjęcie przez walne zgromadzenie wspólników uchwały o dalszym istnieniu spółki. Warto również zaznaczyć, że w ramach wypełnienia znamion przestępstwa nie musi dojść do powstania szkody. Nie musi również dojść do pokrzywdzenia wierzycieli. Przestępstwo to zostaje bowiem popełnione przez sam fakt niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, jeżeli zaistniały do tego przyczyny.

Jak uchylić się od odpowiedzialności karnej na gruncie art. 586 k.s.h.?

Członek zarządu może uchylić się od odpowiedzialności tylko i wyłącznie w przypadku prawidłowego złożenia wniosku w terminie. Jeżeli wniosek zostanie złożony niezgodnie z wymogami formalnymi członek zarządu nie zostanie zwolniony z odpowiedzialności karnej. Członek zarządu może również udowodnić, że nie mógł złożyć wniosku o ogłoszenie upadłości z niezależnych od niego przyczyn. Powinny one które dotyczyć go osobiście. Przykładowo był chory i przez dłuższy czas nie mógł brać udziału w pracach zarządu. Mógł też być wprowadzony w błąd co do sytuacji finansowej spółki.

Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Podsumowanie.

Członkowie zarządów spółek kapitałowych powinni zwracać szczególną uwagę na sytuację finansową przedsiębiorstwa. W przeciwnym razie mogą nie tylko odpowiadać za długi spółki, ale także podlegać odpowiedzialności karnej.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Szymon Chmura

    Prawnik - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na specjalizacji cywilno-prawnej. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, prawa korporacyjnego oraz postępowań spornych. Doświadczenie w tych obszarach prawa zdobywa od pierwszego roku studiów m.in. w trójmiejskich kancelariach oraz tych o zasięgu ogólnopolskim. Jest jednym z założycieli oraz Przewodniczącym Koła Naukowego Prawa Handlowego, działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Finalista konkursów z dziedzin takich jak prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo handlowe i postępowanie cywilne, ale także konkursów krasomówczych i negocjacyjnych . Prywatnie trenuje kickboxing, czyta książki popularnonaukowe i ogląda filmy.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Czy nieformalny zarząd spółki z o.o. odpowiada za jej długi?

    Sprawowanie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z wieloma obowiązkami i czasami konsekwencjami. Niestety nasza praktyka pokazuje, że wiedza osób zarządzających spółkami bywa niewystarczająca w tym zakresie. Począwszy od obowiązku wniesienia wniosku o upadłość, poprzez odpowiedzialność za spłatę długów spółki. Wreszcie sankcje prawnokarne – osoby zarządzające spółkami z o.o. mogą spotkać daleko…

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Negocjacje z wierzycielami czy upadłość?

    Kategorie:

    Zastanawiasz się co jest korzystniejsze: negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Odpowiedź jest oczywista. Negocjacje z wierzycielami w zakresie spłaty zobowiązań na etapie pozasądowym są z pewnością tańszym rozwiązaniem niż postępowania restrukturyzacyjne. Mogą zarazem ochronić dłużnika przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Z dniem wejścia w życie Prawa Restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy zyskali bardzo dobre narzędzie do wyciągnięcia swojej firmy…

    Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych

    Kategorie:

    Nieprzewidywalne obecnie możliwe wzrosty kosztów prowadzenia działalności dokuczają w zasadzie wszystkim przedsiębiorcom. Galopująca inflacja daje się we znaki również osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Z naszych obserwacji wynika, że wspomniana nieprzewidywalność daje się obecnie we znaki w szczególności firmom budowlanym i transportowym. Rosnące koszty działalności firm budowlanych i transportowych to głównie: rosnące ceny paliw, wymagania…

    Układ konsumencki – na czym polega?

    Kategorie:

    Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Zawarcie układu konsumenckiego jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Umożliwia…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Plac Porozumienia Gdańskiego 1/317, 80-864 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]