Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia.

Kiedy dłużnik jest niewypłacalny?

Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku z tym przykładowe opóźnienie w spłacaniu rat kredytowych przekraczające trzy miesiące oznacza, że dłużnik jest niewypłacalny.

Czy osoba fizyczna musi składać wniosek o upadłość?

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ani nie będąca wspólnikiem w osobowej spółce prawa handlowego (ponosząca odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia) nie ma obowiązku wnoszenia o swoją upadłość. Złożenie wniosku jest zatem prawem, ale nie obowiązkiem takiej osoby fizycznej. Termin złożenia wniosku o upadłość konsumencką będzie mieć jednak znaczenie w przypadku byłych przedsiębiorców. Zbyt późne złożenie wniosku może mieć wpływ na uzyskanie oddłużenia w upadłości.

Wielość wierzycieli

Konsument może mieć tylko jednego wierzyciela. W tym przypadku nie ma wymogu posiadania co najmniej dwóch wierzycieli, jak to jest u przedsiębiorców. Tak więc upadłość konsumencka może być ogłoszona, jeśli dłużnik posiada jednego wierzyciela.

Potrzebujesz pomocy kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną może ogłosić upadłość konsumencką?

Jeśli przedsiębiorca zamknie działalność gospodarczą to następnego dnia uzyskuje tzw. konsumencką zdolność upadłościową i może ogłosić upadłość konsumencką. Istotne jest to, aby przedsiębiorca taki zmieścił się w ustawowym terminie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin ten wynosi 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Jednoosobowy przedsiębiorca może ogłosić upadłość firmy i również wnioskować o oddłużenie. Będzie to jednak dla niego droższa opcja niż upadłość konsumencka.

Może Cię również zainteresować: Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Czy rolnik może ogłosić upadłość konsumencką?

Osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne może ogłosić upadłość konsumencką. Warunkiem jest jednak to, aby nie prowadziła innej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Czy można ponownie zawnioskować o upadłość konsumencką?

Ponowny wniosek o upadłość konsumencką jest możliwy. Opisaliśmy tę kwestię na naszym blogu. Dłużnik wobec którego oddalono wniosek musi jednak liczyć się z tym, że plan spłaty wierzycieli może zostać ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy.

Podsumowanie

Do ogłoszenia upadłości uprawniona jest niewypłacalna osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument powinien jednak odpowiednio  przygotować się do złożenia wniosku o upadłość. Pozwoli to na zwiększenie szansy na szybsze uzyskanie oddłużenia. Upadłość konsumencka jest jednym z głównych filarów działalności naszej kancelarii. Szukają Państwo profesjonalnej obsługi prawnej? Zapraszamy do kontaktu.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Restrukturyzacja spółki z o.o.

    Kategorie:

    Restrukturyzacja spółki z o.o. może oznaczać szereg zmian w jej strukturze oraz działalności operacyjnej. Zmiany te mają za zadanie zwiększyć jej wydajność i poprawić (wzmocnić) płynność finansową. Czasami restrukturyzacja spółki z o.o. będzie jednak bazować wyłącznie na restrukturyzacji zadłużenia, czyli na zawarciu układu z wierzycielami. Zazwyczaj dochodzi bowiem do zmiany sposobu spłaty zobowiązań spółki z…

    Kim jest i co robi syndyk?

    Kategorie:

    Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

    Upadłość konsumencka kancelaria prawna

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka kancelaria oddłużeniowa. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i w Gdyni, prowadzimy jednak postępowania upadłościowe na terenie całego kraju.  Od wielu lat zajmujemy się oddłużaniem osób fizycznych - zarówno poprzez upadłość, jak i negocjacje bądź obronę w powództwach o zapłatę. Upadłość konsumencka kancelaria prawna Wypracowane przez nas procedury pozwalają na przeprowadzenie postępowania upadłościowego…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]