Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Spis treści

Wniosek o upadłość konsumencką – uwagi ogólne

Udzielając odpowiedzi na pytanie jak napisać wniosek o upadłość konsumencką wskazać należy jedno – jak najstaranniej. Dłużnik musi pamiętać, o tym, że inicjatywa dowodowa leży po jego stronie. 

W związku z powyższym sąd nie powinien niczego się domyślać. Wszelkie wskazane we wniosku okoliczności powinny być udowodnione bądź uprawdopodobnione odpowiednimi dokumentami, bądź zeznaniami. Staranne sporządzenie wniosku powinno zaowocować krótszym planem spłaty wierzycieli. Powinno zarazem spowodować mniejszą miesięczną kwotę płaconą przez dłużnika w ramach tegoż planu.

Zatem jak skutecznie ogłosić upadłość konsumencką? Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką? Bez odpowiedniej wiedzy umożliwiającej odpowiedź na drugie pytanie z pewnością utrudnione będzie skuteczne ogłoszenie upadłości. Skuteczne, czyli takie, które pozwoli dłużnikowi w możliwie szybkim terminie uzyskać oddłużenie.

Poniżej zamieszczamy przykładowy wniosek o upadłość konsumencką. Został on podzielony na części, tak aby każdą z nich dokładnie Państwu objaśnić.  

Zalecamy jednak, aby wniosek został sporządzony bądź przynajmniej zweryfikowany przez praktyka prawa upadłościowego. W szczególności chodzi o uzasadnienie wniosku, gdyż sposób jego sporządzenia może mieć daleko idące konsekwencje dla dłużnika. Istotne są wszelkie czynności prawne dłużnika, w których rozporządził on swoim majątkiem. We wniosku należy wykazać, że w takiej sytuacji nie doszło do pokrzywdzenia wierzycieli. Uwagi wymaga również sekcja z kosztami ponoszonymi na utrzymanie upadłego oraz osób pozostających na jego utrzymaniu. Trudno wyjaśnić wszelkie zawiłości, na które dłużnik musi uważać konstruując wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Niniejsza instrukcja pozwoli Państwu sporządzić samodzielnie wniosek o ogłoszenie upadłości, ale w celu zweryfikowania go pod kątem poprawności merytorycznej zalecamy o kontakt z naszą kancelarią.

Pouczenia.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?
  1. Formularz należy wypełnić czytelnie, bez skreśleń i poprawek. Wniosek najlepiej wypełnić na komputerze. Bardzo istotne jest wyjaśnienie wszelkich okoliczności, w których doszło do powstawania zadłużenia, tego na co zostały przeznaczone środki z kredytów. Musisz również wyjaśnić w jaki sposób doszło do tego, że stałeś się niewypłacalny. Wszystko co wskażesz na wniosku musi zostać przez Ciebie uprawdopodobnione bądź udowodnione, poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów. Przed złożeniem wniosku uzyskaj wszelkie umowy kredytowe, dokumenty od komorników, dokumenty potwierdzające okoliczności, które przyczyniły się do powstania zadłużenia, dokumenty dochodowe z Urzędu Skarbowego, etc. Jeśli nie masz tych dokumentów to musisz wyjaśnić co jest tego przyczyną.
  2. Każdą rubrykę niezacieniowaną należy wypełnić albo przekreślić. Jeśli tego nie zrobisz to sąd wezwie Cię do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Spowoduje to opóźnienie w rozpoznaniu Twojego wniosku nawet o kilka miesięcy. To samo dotyczy okoliczności uzasadniających wniosek i ich uprawdopodobnienie – czyli przede wszystkim wykazanie stanu niewypłacalności.
  3. Do wniosku należy dołączyć jego odpis i odpisy załączników. Do sądu musisz wysłać dwa identyczne wnioski wraz ze wszystkimi załącznikami.
  4. W przypadku, gdy informacje nie mieszczą się w odpowiednich rubrykach, należy je umieścić na kolejnych ponumerowanych kartach formatu A4 ze wskazaniem uzupełnianej rubryki. Pod treścią dodaną do formularza należy złożyć podpis.

Przykładowo w rubryce „spis wierzycieli” jest tylko pięć wierszy. Nie można dodawać kolejnych wierszy w tym miejscu, jeśli masz dziesięciu wierzycieli. Trzeba wtedy stworzyć tabelę z wierzycielami na odrębnej stronie. Tabela ta oczywiście musi zaczynać się z numeracją wierszy od wierzyciela numer 6. Stworzona dodatkowa strona musi być odpowiednio ponumerowana – musi mieć kolejny numer na dole strony.

  1. Dodatkowe pouczenia są umieszczone na ostatniej stronie wniosku.

Prawo tego nie wymaga, ale dobrą praktyką jest wskazanie wszystkich trwających postępowań egzekucyjnych. Ułatwi to ich zawieszenie i następnie umorzenie.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką – instrukcja wypełniania.

1. Sąd, do którego składany jest wniosek.

W Polsce jest 30 sądów rejonowych z wydziałami gospodarczymi zajmujących się sprawami upadłościowo – restrukturyzacyjnymi. Wniosek musisz złożyć do sądu właściwego ze względu na Twój adres zamieszkania. Adres zameldowania nie ma tu znaczenia. Adresy sądów upadłościowych znajdziesz na naszym blogu w zaznaczonym wyżej linku.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

2. Dłużnik

Wpisujesz swoje dane oraz numer NIP. Jeśli nie masz go nadanego to pole z NIP, musi zostać przekreślone – tak jak poniżej.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Przedstawiciel ustawowy dłużnika

Jeśli składasz wniosek w swoim imieniu to zaznaczasz „NIE” i pozostałe pola przekreślasz.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Pełnomocnik dłużnika

Składając wniosek samemu należy zaznaczyć „NIE” i przekreślić wszystkie pozostałe pola

3. Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką – żądanie wniosku

W tej części wniosku zaznaczasz, że wnioskujesz o ogłoszenie swojej upadłości. Oświadczasz zarazem, czy wyrażasz zgodę na zawarcie układu w upadłości. Rozwiązanie dotyczące układu dedykowane jest głównie dla dłużników posiadających majątek, który chcą go ochronić i zarazem mają odpowiednio wysokie dochody. Trzeba bowiem przekonać wierzycieli, że poprzez zawarcie układu zostaną zaspokojeni w większym stopniu niż poprzez likwidację Twojego majątku. W sytuacji, gdy nie wnioskujesz o zawarcie układu ta część wniosku musi wyglądać w poniższy sposób:

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

4. Aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną.

4.1 Składniki majątku

Na wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wskazuje się i opisuje posiadane składniki majątku. Mowa tu o takich składnikach majątku jak nieruchomości, ruchomości, akcje i udziały w spółkach oraz wszelkie Twoje należności. Nie zalecamy zarazem pomijać takich rzeczy jak telefon czy komputer. Lepiej wpisać więcej niż mniej. Syndyk zaś sam zdecyduje co będzie podlegać umieszczeniu w spisie inwentarza.

Dokonując opisu składnika majątku musisz zrobić to dokładnie. Przykładowe opisy znajdziesz w poniższej przykładowej tabeli.

Pola i wiersze nie wypełnione muszą być przekreślone.

Konieczne jest wskazanie zabezpieczeń ustanowionych na majątku. Mowa tu o zabezpieczeniach rzeczowych do których w przypadku konsumentów należą najczęściej hipoteki, zastawy bądź przewłaszczenie na zabezpieczenie. Nie podaje się tu zabezpieczeń osobistych, takich jak poręczenia czy weksle.
W przypadku gdy w księdze wieczystej wpisana jest hipoteka trzeba wpisać dokładną datę jej ustanowienia (w tym celu sprawdź online IV dział KW w poniższym linku:

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false

Wskazujesz zarazem rodzaj posiadanej przez Ciebie nieruchomości – czy jest to mieszkanie, nieruchomość gruntowa zabudowana czy nie zabudowana. Warto podać numer KW nieruchomości.

Wskazujesz też posiadane środki w gotówce. Praktyka pokazuje, że dłużnicy zazwyczaj nie dysponują gotówką. Taki wariant też przyjmiemy w niżej wskazanych przykładach.

Wycena składników majątku może być dokonana przez dłużnika i nie musi być poparta żadnymi dokumentami. Powinna to być szacunkowa wartość rynkowa.

Wykaz majątku

4.2 Należności (wierzytelności) dłużnika względem banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

W dalszej części wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wskazujesz czy posiadasz środki zgromadzone w bankach i SKOKach. Jeśli nie masz takich środków to przekreślasz wszystkie pola. Jak masz środki na rachunkach to wpisujesz informacje wskazane w poszczególnych kolumnach.

4.3 Należności (wierzytelności) dłużnika względem innych podmiotów

W tej części wskazujesz swoje wierzytelności. Jeśli masz jakiegoś dłużnika to wpisujesz w tym miejscu informację o swojej wierzytelności. Jako termin zapłaty podajesz termin zwrotu środków / termin zapłaty faktury, etc.

Należności dłużnika

5. Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką – spis wierzycieli

To jest część wniosku, gdzie występują częste błędy. Zalecamy zatem bardzo starannie wypełnić tę część wniosku.

Nazwa wierzyciela – nazwa musi być pełna, bez skrótów. Koniecznie podaj formę organizacyjną, czyli spółka akcyjna, spółka z o.o., etc. 

Adres – pełny adres wierzyciela. Jak znasz adres do korespondencji to również go wpisz, ale pod adresem głównym, czyli rejestrowym.

Wysokość wierzytelności – podajesz wysokość Twojego zobowiązania. W celu ustalenia wysokości zadzwoń najlepiej do wierzyciela i uzyskaj informację u źródła. Jeśli umowa kredytowa nie została wypowiedziana to możesz wpisać kwotę do spłaty z harmonogramu spłat. 

Termin zapłaty – niedopuszczalne jest wskazanie terminu zapłaty w poniższy sposób:

„marzec 2010”.

Data musi być dokładna – co do dnia. Konieczne jest ustalenie daty wymagalności. Jest to data, w której powinieneś zapłacić swoje zobowiązanie. Dla kredytu wypowiedzianego będzie to zazwyczaj termin upływu 30 dni od odebrania wypowiedzenia umowy kredytowej. Jeśli kredyt nie został jeszcze wypowiedziany to wskazujesz datę terminu zapłaty pierwszej nieuregulowanej raty bądź termin pierwszej przypadającej do zapłaty raty. Każda wierzytelność wskazana w tej tabelce powinna mieć potwierdzenie w dokumentach. W tym celu najlepiej jest załączyć przykładowo dla umowy kredytowej:

  • umowę kredytową,
  • cesję wierzytelności, jeśli bank sprzedał swoją wierzytelność,
  • dokument od komornika potwierdzający, prowadzenie przezeń egzekucji bądź postanowienie o zakończeniu egzekucji.
  • aktualny dokument potwierdzający wysokość wierzytelności.

Jeśli nie posiadasz żadnych dokumentów to musisz to uzasadnić. Zalecamy jednak je uzyskać. Wystarczy napisać do firmy windykacyjnej lub złożyć wniosek w banku o wydanie kopii umowy kredytowej. Można również napisać do komornika o wydanie stosownych postanowień.

Spis wierzycieli

6. Spis wierzytelności spornych

Wierzytelności sporne to takie, których dłużnik nie uznaje. Co do istnienia takiej wierzytelności musi istnieć spór. Sama zaś wierzytelność jest skonkretyzowana. Przykładowo może to być wierzytelność wynikająca z umowy kredytu indeksowanego w walucie CHF, na podstawie której postępowanie o zapłatę jest w trakcie. Konieczne jest wskazanie zakresu, w jakim kwestionuje się istnienie wierzytelności. Wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania.

Spis wierzytelności spornych

7. Informacje o osiągniętych przychodach w okresie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku

W tej części wniosku wpisujesz sumę osiągniętego dochodu za ostatnie sześć miesięcy. Dla każdego źródła dochodu trzeba go odrębnie podsumować i wpisać.

Nie trzeba wpisywać alimentów otrzymywanych na dzieci bądź świadczenia 500+, bowiem nie są to dochody dłużnika. Można jedynie je wskazać w uzasadnieniu wniosku.

W przypadku wahań wysokości dochodu warto wskazać na tę okoliczność w kolumnie z uwagami. Przykładowo można podać dochód minimalny oraz maksymalny.

Informacja o osiągniętych dochodach

8. Informacje o kosztach poniesionych na utrzymanie dłużnika i osób pozostających na jego utrzymaniu w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku

To jest bardzo istotna część wniosku. Zalecamy skrupulatne jej wypełnienie. Trzeba dokładnie wyliczyć wszystkie swoje wydatki i je rozpisać w poniższej tabeli. Każdy rodzaj wydatku musi być odrębnie wskazany i podsumowany. Jeśli wydatków jest więcej niż pięć to trzeba stworzyć oddzielną stronę z odpowiednią jej numeracją – tak aby wniosek oraz wszystkie dodatkowe strony z rubrykami były kolejno ponumerowane.

Zalecamy również posiadanie dowodów na wskazane w tabelce wydatki. Nie jest to konieczne, ale do wniosku można załączyć wydatki potwierdzające podstawowe koszty takie jak:

  • wysokość czynszu,
  • umowa najmu mieszkania potwierdzająca płatność za najem mieszkania,
  • opłaty za media typu energia, woda, kanalizacja, śmieci,
  • telefon oraz internet,
  • czesne za przedszkole lub żłobek.

Jeśli prowadzisz z kimś wspólne gospodarstwo domowe – przykładowo masz dwójkę dzieci, które wychowujesz z małżonką, to podajesz łączne koszty Waszego gospodarstwa domowego. Warto wskazać zarazem (jeśli występują) koszty, których wysokość stanowi istotne odchylenie od średnich kosztów i wyjaśnić z czego wynika to odchylenie.

Informacje dotyczące ponoszonych kosztów mogą być również przydatne po ogłoszeniu upadłości. Syndyk będzie odpowiedzialny za uzyskanie od upadłego informacji dotyczących jego sytuacji. Wtedy przekazanie syndykowi wiarygodnej informacji dotyczącej ponoszonych kosztów może być pomocne dla upadłego. Warto w tym celu zgromadzić stosowną dokumentację i odpowiednio ją posegregować.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

9. Informacje o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach.

W tym miejscu musisz wskazać wszelkie czynności (przykładowo sprzedaż, darowizna nabycie, obciążenie) dotyczące wyżej wskazanych składników majątku – jeśli dokonałeś ich na 12 miesięcy przed wniesieniem wniosku o upadłość.

Jak takich czynności nie było to przekreślasz wszystkie pola.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

10. Informacje o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10 000 zł

W tym miejscu musisz wskazać wszelkie czynności prawne których dokonałeś w ciągu 12 miesięcy przed wniesieniem wniosku o upadłość. Jeśli w ciągu tych 12 miesięcy dokonałeś kilku takich samych czynności prawnych których wartość (pojedynczej czynności) była poniżej 10 000 PLN to koniecznie sumujesz wartość  wszystkich tych czynności i podajesz ich łączną wartość. Przykładowo malujesz obrazy i w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość darowałeś swojej córce obrazy o wartości:

  • 3 000 PLN,
  • 4 000 PLN,
  • 5 000 PLN.

Wtedy musisz wpisać, że dokonałeś darowizny na rzecz swojej córki. Wartość tej darowizny wynosi 12 000 PLN. W uwagach zaś podajesz adres swojej córki.

Jeśli nie dokonałeś czynności prawnych to przekreślasz wszystkie pola w tej części wniosku.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

11. Uzasadnienie wniosku

Jak napisać uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką? Dobre uzasadnienie wniosku wymaga dokładnej analizy sytuacji dłużnika. Jest to bowiem najważniejsza część wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sposób jej sporządzenia będzie mieć duże znaczenie na Twoje oddłużenie. W uzasadnieniu wniosku musisz wykazać, że jesteś niewypłacalny oraz że nie jesteś przedsiębiorcą. W tym celu najlepiej wskazać termin, od którego nie regulujesz swoich zobowiązań i poprzeć to stosownymi dokumentami. Zalecamy również wyjaśnić na jaki cel zostały przeznaczone środki z poszczególnych kredytów oraz czy miałeś wystarczające środki na obsługę tych zobowiązań. Warto przedstawić historię powstawania zadłużenia oraz jego obsługi. Wskazujesz również przyczyny powstania stanu niewypłacalności. W sytuacji gdy niewypłacalność powstała na skutek czynników zewnętrznych to najlepiej udowodnij to dokumentami. Jeśli zbyłeś (np. darowizna, sprzedaż) jakieś składniki majątku to wyjaśnij na co przeznaczyłeś środki z tej transakcji lub z jakiego powodu dokonałeś darowizny.

Jeśli Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci generowanie dochodów, które byś osiągał będąc zdrowym to koniecznie wykaż to odpowiednimi dokumentami. W celu uniknięcia negatywnych konsekwencji nieprawidłowego sporządzenia uzasadnienia wniosku zalecamy, skontaktować się w tej kwestii z naszą kancelarią.

12. Dowody potwierdzające okoliczności wskazane w uzasadnieniu wniosku

W tym miejscu musisz wskazać wszystkie dowody, które zostały powołane w uzasadnieniu wniosku. Będą to dokumenty potwierdzające:

  • istnienie Twoich zobowiązań (umowy kredytowe, orzeczenia sądów, cesje wierzytelności, postanowienia komorników),
  • przyczyny powstania niewypłacalności,
  • stan Twojego zdrowia,
  • Twój obecny dochód,
  • dochód osiągany w czasie, gdy powstawały zobowiązania,
  • koszty ponoszone na utrzymanie.
Dowody potwierdzające okoliczności zawarte we wniosku

13. Załączniki – jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

W tej części wniosku wskazujesz wszystkie dokumenty załączane do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jako pierwsze załączniki wskazujesz:

  • opłatę sądową za wniesienie wniosku
  • odpis wniosku wraz z załącznikami (do sądu musisz wysłać dwa identyczne egzemplarze wniosku),
  • uzupełnienia poszczególnych rubryk.

W dalszej kolejności wskazujesz dowody powołane w uzasadnieniu wniosku.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką? Podsumowanie

Sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wedle powyższej instrukcji z pewnością będzie bardzo pomocne, ale może nie rozwiać wszystkich wątpliwości związanych z przygotowaniem wniosku. Zagadnienie upadłości jest zbyt zawiłe, aby ująć je w ramy nawet tak długiego artykułu jak niniejszy. Jeśli chcą Państwo ogłosić upadłość to zapraszamy do kontaktu. Zajmiemy się przeprowadzeniem całego procesu oddłużania. Jeśli mają Państwo przygotowany wniosek to zweryfikujemy go pod kątem prawidłowości formalnej i merytorycznej.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Zawarty układ z wierzycielami - Uproszczona restrukturyzacja

    Kategorie:

    W postępowaniu restrukturyzacyjnym (w ramach uproszczonej restrukturyzacji) nadzorowanym przez naszą kancelarię został zawarty układ z wierzycielami. Wizja restrukturyzacji nakreślona w planie restrukturyzacyjnym przekonała zdecydowaną większość wierzycieli (w ujęciu kwotowym). Układem objętych było 57 wierzycieli, z czego ponad połowa wzięła udział w głosowaniu nad układem. Zarówno wierzyciele handlowi, publicznoprawni oraz banki głosowały w znacznej mierze za…

    Jak ogłosić upadłość konsumencką?

    Kategorie:

    Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? Czy upadłość konsumencka w Gdańsku różni się przykładowo od upadłości konsumenckiej w Elblągu? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać…

    Na czym polega restrukturyzacja firmy?

    Kategorie:

    Nadrzędnym celem restrukturyzacji firmy jest ochrona przed koniecznością ogłaszania upadłości. Ochrona ta zawarta jest w przepisach prawa restrukturyzacyjnego. Nie regulują one samej kwestii reorganizacji przedsiębiorstwa, dając jednak narzędzia do jej przeprowadzenia. Zatem na czym polega restrukturyzacja firmy? Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego? Jak doprowadzić do zawarcia układu z wierzycielami? Na te pytania odpowiemy w niniejszym…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]