Głównym kosztem postępowania restrukturyzacyjnego jest wynagrodzenie nadzorcy bądź zarządcy sądowego.
Koszt restrukturyzacji uzależniony jest zarazem od tego jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego zostanie otwarty. W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu koszt uregulowany jest częściowo treścią art. 35 Prawa restrukturyzacyjnego. Regulacja ta dotyczy bowiem w znacznej mierze firm posiadających status mikroprzedsiębiorcy. Wskazać zarazem należy, że w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu to dłużnik sam wybiera osobę, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Ustala zarazem z nią koszt nadzoru nad postępowaniem o zatwierdzenie układu. Wysokość tego wynagrodzenia jest zatem uregulowana przez rynek oraz treść art. 35 Prawa restrukturyzacyjnego.
W przypadku przyspieszonego postępowania układowego oraz postępowania układowego koszt postępowania (tj. wynagrodzenie nadzorcy sądowego) uregulowany jest w art. 42 Prawa restrukturyzacyjnego. Koszt ten ustala w oparciu o podstawy wynagrodzenia. Podstawą wynagrodzenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Im większa liczba wierzycieli i przysługujących im wierzytelności, tym wyższe wynagrodzenie nadzorcy sądowego i tym wyższy koszt restrukturyzacji firmy transportowej.
Wynagrodzenie zarządcy sądowego w postępowaniu sanacyjnym wskazane jest w art. 55 Prawa restrukturyzacyjnego.
Wskazać zarazem należy, że wynagrodzenie to jest wypłacane w różny sposób w zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Przykładowo w przypadku przyspieszonego postępowania układowego dłużnik powinien liczyć się z tym, że w terminie tygodnia od otwarcia postępowania będzie musiał jednorazowo uregulować 30% wynagrodzenia nadzorcy sądowego. Za zgodą nadzorcy sądowego dłużnik może jednak wpłacać comiesięczne zaliczki na poczet wynagrodzenia nadzorcy. Dokładne wytyczne w tym zakresie określa art. 43a Prawa restrukturyzacyjnego.
Kwestia zaliczek na wynagrodzenie nadzorcy sądowego w postępowaniu układowym została uregulowana w art. 43 Prawa restrukturyzacyjnego. Nadzorca ma prawo do zaliczek kwartalnych w wysokości 10% wynagrodzenia obliczonego zgodnie z art. 42 Prawa restrukturyzacyjnego po upływie pełnego kwartału pełnienia funkcji, nie wcześniej niż po złożeniu spisu wierzytelności.
W przypadku postępowania sanacyjnego zarządca sądowy ma prawo do zaliczek kwartalnych w wysokości 7% jego wynagrodzenia.
Formularz kontaktowy
O autorze
Krzysztof Lipiński
Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.