Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem

Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym zazwyczaj odbywa się na zgromadzeniu wierzycieli, które zwoływane jest przez sędziego – komisarza lub nadzorcę układu. Głosowanie nad propozycjami układowymi w restrukturyzacji jest zazwyczaj główną przyczyną zwołania zgromadzenia wierzycieli (może być zwołane z innych powodów). To wierzyciele bowiem decydują o tym czy układ zostanie przyjęty i jaki będzie mieć kształt. Los dłużnika jest zatem w rękach wierzycieli, gdyż w razie nie przyjęcia układu prawdopodobnie zostanie ogłoszona upadłość firmy dłużnika. Wypracowanie porozumienia powinno być poprzedzone rozmowami z wierzycielami. Nie jest bowiem łatwym przekonanie kogoś do tego, że redukcja jego należności jest dla niego opłacalna. Niestety dla wierzycieli, takie są realia – postępowanie restrukturyzacyjne zazwyczaj zakłada redukcję ich należności. Zestawiając to jednak z poziomem zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, wychodzi na to, że redukcja należności jest dla nich ekonomicznie opłacalna.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe

Na zgromadzeniu wierzycieli nadzorca sądowy przedstawia główne założenia planu restrukturyzacyjnego oraz składa opinię o możliwości wykonania układu. Z tego też względu bardzo istotne jest rzetelne opracowanie planu restrukturyzacyjnego i realnych do zrealizowania przez dłużnika propozycji układowych. Jeśli propozycje układowe dłużnika będą zbyt optymistyczne i oderwane od realiów to nadzorca sądowy przedstawi negatywną opinię co do możliwości ich wykonania. Nadzorca nie jest bowiem pełnomocnikiem dłużnika i musi dbać zarówno o interesy dłużnika, jak i wierzycieli.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Obecnie jest to najbardziej popularny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. Po sukcesie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, jego główne założenia zostały na stałe zaimplementowane właśnie o postępowania o zatwierdzenie układu. Wyjaśnienia dotyczące przyspieszonego postępowania układowego dotyczą również postępowania o zatwierdzenie układu. Jedyną różnicą jest to, że nadzorca układu nie musi zwoływać zgromadzenia wierzycieli. Wtedy wierzyciele mogą głosować jedynie korespondencyjnie – czyli obecnie za pomocą Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Postępowanie sanacyjne

W postępowaniu sanacyjnym zarządca sądowy przedstawia na zgromadzeniu wierzycieli sprawozdanie z wykonania planu restrukturyzacyjnego oraz efekty podjętych działań sanacyjnych. Omawia zatem wykonaną dotychczas restrukturyzację przedsiębiorstwa. Dodatkowo przedstawia główne działania, które zgodnie z planem restrukturyzacyjnym zostaną podjęte po przyjęciu układu. Zarządca sądowy składa opinię o możliwości wykonania propozycji układowych.

Potrzebujesz pomocy kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Zwołanie zgromadzenia wierzycieli

Obwieszczenia z podaniem daty i miejsca zgromadzenia wierzycieli dokonuje się co najmniej na dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia. Dodatkowo zawiadomień wierzycieli o terminie zgromadzenia wierzycieli dokonuje nadzorca lub zarządca sądowy na co najmniej trzy tygodnie przed dniem zgromadzenia. Do zawiadomienia wierzycieli umieszczonych w spisie wierzytelności załącza się propozycje układowe wraz z podziałem wierzycieli na grupy uwzględniające poszczególne grupy interesów. Informuje się również o sposobie głosowania na zgromadzeniu wierzycieli.

Może Cię również zainteresować restrukturyzacja spółki z o.o.

Przebieg zgromadzenia wierzycieli

Zgromadzeniu przewodniczy sędzia – komisarz (lub nadzorca układu), ale obecność sprawdza nadzorca lub zarządca sądowy. Funkcję nadzorcy lub zarządcy sądowego pełni licencjonowany doradca restrukturyzacyjny.

Prawo głosu na zgromadzeniu mają wierzyciele, których wierzytelności zostały umieszczone na zatwierdzonym spisie wierzytelności oraz Ci którzy na zgromadzeniu tytuł egzekucyjny stwierdzający ich wierzytelność. Sędzia komisarz może jednak na wniosek wierzyciela i po wysłuchaniu dłużnika dopuścić do udziału w zgromadzeniu wierzyciela, którego wierzytelność jest uzależniona od warunku lub jest sporna i została uprawdopodobniona.

Wierzyciele głosują z sumą ich wierzytelności umieszczoną w zatwierdzonym spisie wierzytelności lub tytule egzekucyjnym.

Głosowaniu podlegają wszystkie propozycje układowe i za przyjęte uznaje się oczywiście te, które zyskały największe poparcie z uwzględnieniem większości osobowej i kapitałowej.

Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ można zawrzeć, jeśli na zgromadzeniu stawi się co najmniej 1/5 wierzycieli uprawnionych do głosowania nad układem. Układ zostanie przyjęty jeśli wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos (większość osobowa). Większość wierzycieli głosujących za układem musi zarazem posiadać co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom (większość kapitałowa). Z tego też względu trzeba od samego początku prowadzić dialog z wierzycielami. W szczególności tymi największymi.

Głosowanie nad układem z podziałem wierzycieli na grupy 

Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym odbywa się zazwyczaj z podziałem wierzycieli na grupy. W takiej sytuacji układ jest przyjęty, jeśli w każdej grupie wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli z danej grupy mających łącznie co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących wierzycielom z tej grupy.

Ustawodawca pozostawił jednak awaryjne rozwiązanie, w sytuacji, gdyby w każdej z grup układ nie został przyjęty. Wtedy warunkiem dla przyjęcia układu jest to, aby suma wierzytelności wierzycieli głosujących za przyjęciem układu wynosiła co najmniej 2/3 wierzytelności przysługujących wszystkim głosującym wierzycielom. Przy czym wierzyciele głosujący przeciwko układowi muszą być zaspokojeni w stopniu nie mniej korzystnym niż w razie ogłoszenia upadłości dłużnika.

Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym – jakie głosy liczą się w głosowaniu?

W art. 116 prawa restrukturyzacyjnego zawarte są wyłączenia w zakresie możliwości oddania głosu na zgromadzeniu wierzycieli.

  1. W sprawach dotyczących układu nie ma prawa głosu wierzyciel będący małżonkiem dłużnika, jego krewnym lub powinowatym w linii prostej, krewnym lub powinowatym w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie, przysposabiającym dłużnika lub przez niego przysposobionym, jeżeli dłużnikiem jest spółka handlowa – osobą uprawnioną do reprezentowania spółki, a jeżeli dłużnikiem jest osobowa spółka handlowa – wspólnikiem ponoszącym odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.
  2. W sprawach dotyczących układu, jeżeli dłużnikiem jest spółka handlowa, nie ma prawa głosu wierzyciel będący spółką powiązaną z dłużnikiem oraz osoby upoważnione do jej reprezentacji, a także wierzyciel będący spółką i osoby uprawnione do jej reprezentowania, jeżeli ta spółka jest spółką dominującą albo zależną w stosunku do dłużnika.
  3. Prawa głosu w sprawie dotyczącej układu nie ma również wierzyciel będący spółką kapitałową, której spółka dominująca jest również spółką dominującą dla dłużnika, oraz osoby uprawnione do jej reprezentowania.
  4. W sprawach dotyczących układu, jeżeli dłużnikiem jest spółka kapitałowa, prawa głosu nie ma wierzyciel będący osobą fizyczną, jeżeli reprezentuje ponad 25% kapitału zakładowego spółki.

Do głosowania nie uprawnia również wierzytelność warunkowa. Dodatkowo jeśli wierzyciel nabył wierzytelność w drodze indosu lub cesji po otwarciu postępowania to również nie ma prawa głosu. Ustawodawca wprowadza tu jednak pewien wyjątek określony w art. 109 ust. 2 pr.r.

Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli

Na zgromadzeniu wierzycieli sędzia komisarz wydaje postanowienie w przedmiocie stwierdzenia przyjęcia układu. W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu zawarcie układu stwierdza nadzorca układu. Następnie tak przyjęty układ musi jeszcze zatwierdzić sąd. Rozprawa w celu rozpoznania układu odbywa się nie wcześniej niż w ciągu tygodnia od dnia zakończenia zgromadzenia wierzycieli.

Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym – podsumowanie

Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego warto powierzyć doradcy restrukturyzacyjnemu, który odpowiednio zadba o interesy dłużnika oraz wierzycieli. Tylko wtedy realne będzie wypracowanie konsensusu i zawarcie układu z wierzycielami. Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Nakaz zapłaty z Profi Credit

    Kategorie:

    Sytuacja osób zawierających umowy pożyczek z Profi Credit jest nam bardzo dobrze znana. Niestety dłużnicy często będąc pod ścianą i zawierając umowę pożyczki z Profi Credit nie czytają umów. Czasami nie są w pełni świadomi tego, co podpisują. Wysokość kosztów pożyczki jest w tym przypadku w wysokości wypłaconego pożyczkobiorcy kapitału. W związku z tym okres…

    Co to jest upadłość?

    Kategorie:

    Na czym polega upadłość? Co to jest upadłość i na czym polega? Jakie są rodzaje upadłości? Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a ile upadłości przedsiębiorcy? Kiedy można ogłosić upadłość firmy? Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk? Zagadnienie należy podzielić na upadłość konsumencką oraz przedsiębiorcy. Upadłość firmy jest z pewnością bardziej złożona. Ogłoszenie upadłości daje osobie fizycznej możliwość oddłużenia. Członkom zarządu…

    Upadłość konsumencka 2022

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka 2022 – czyli omówienie najważniejszych zmian jakie wejdą w życie w przypadku upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej!" subtitle="Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy." kontakt=1] Krajowy Rejestr Zadłużonych Od 1 grudnia 2021 r. wszystkie postępowania upadłościowe oraz restrukturyzacyjne zostały przeniesione do…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]