Z dniem 1 grudnia 2021 r. został oddany do użytkowania system teleinformatyczny Krajowy rejestr zadłużonych (dalej jako „KRZ”). W systemie tym prowadzone są postępowania restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowe oraz postępowania dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że co do zasady wszelkie czynności procesowe są wykonywane za pomocą systemu teleinformatycznego. Nie jest dopuszczalne podejmowanie działań poza systemem KRZ.
Spis treści
Czym tak naprawdę jest Krajowy rejestr zadłużonych?
W systemie tym jako jawnym rejestrze dostępne są dane o dłużnikach, którzy są niewypłacalni oraz w stosunku do których zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne bądź postępowanie upadłościowe. Oznacza to, że dane osoby, która przykładowo ogłosiła upadłość konsumencką będą dostępne w tym rejestrze. To samo dotyczy przedsiębiorcy w stosunku, do którego została ogłoszona upadłość bądź zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne. Dane te są widoczne w rejestrze KRZ przez określony czas, który jest uzależniony od tego jak długo trwało postępowanie oraz jaki to był rodzaj postępowania (upadłość czy restrukturyzacja firmy).
Co można zrobić w systemie Krajowy rejestr zadłużonych?
Generalnie rzecz biorąc dokonuje się w nim wszelkich czynności związanych z postępowaniami restrukturyzacyjnymi i upadłościowymi. Tak więc osoba chcąca ogłosić upadłość konsumencką bądź upadłość firmy powinna wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości przez system krajowy rejestr zadłużonych. W przypadku restrukturyzacji przedsiębiorca musi wnieść wniosek również w systemie KRZ. Uczestnicy postępowań, czyli co do zasady dłużnicy i ich wierzyciele mają dostęp online do akt postępowań.
Jak poruszać się po systemie KRZ?
W KRZ dostępne są cztery portale:
- Portal publiczny jako jawny rejestr dostępny dla każdego konieczności logowania.
- Portal użytkownika zarejestrowanego dedykowany dla dłużników i ich pełnomocników. Wymaga utworzenia konta w KRZ i zalogowania.
- Rejestr dla organów administracji publicznej dedykowany dla organów egzekucyjnych do zamieszczania danych o dłużnikach w stosunku do których była prowadzona egzekucja i została umorzona na skutek bezskuteczności.
- Portal użytkownika branżowego dedykowany dla syndyków, nadzorców układu, nadzorców sądowych oraz zarządców sądowych.
Portal publiczny Krajowego rejestru zadłużonych.
Jak wyżej wskazaliśmy portal ten nie wymaga zalogowania i jest dostępny dla każdego. Składa się on z następujących funkcjonalności:
- Tablica obwieszczeń.
- Wyszukiwanie podmiotów.
- Wyszukiwanie wspólników.
- Wyszukiwanie masy upadłości.
- Wyszukiwanie doradców restrukturyzacyjnych.
- Weryfikacja autentyczności dokumentu.
Tablica obwieszczeń, wyszukiwanie podmiotów i wspólników.
W portalu publicznym można zatem wyszukać obwieszczenia o ogłoszonych upadłościach bądź rozpoczętych postępowaniach restrukturyzacyjnych. Można też zweryfikować jaki jest obecny status tych postępowań. Portal publiczny KRZ zapewnia zatem bardzo dużą transparentność postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych. W celu wyszukania podmiotu (dłużnika) wystarczy znać jego NIP, PESEL bądź nazwę. Można również wyszukiwać informacje po kryterium daty obwieszczenia i rodzaju postępowania.
Wyszukiwanie masy upadłości.
Ta opcja systemu KRZ ma cztery warianty wyszukiwania:
- Parametry składnika.
- Parametry podmiotu.
- Parametry syndyka.
- Parametry sygnatury i numeru.
Można zatem wyszukać konkretny składnik majątku przykładowo ruchomości, nieruchomości, środki pieniężne, prawa majątkowe czy też należności. Można wyszukiwać również po wartości oszacowania składnika masy upadłości.
Wyszukiwanie dostępne jest również po danych konkretnego dłużnika, danych syndyka masy upadłości bądź po sygnaturze postępowania. Jak zatem widać system Krajowy rejestr zadłużonych oferuje dużą transparentność postępowań.
Wyszukiwanie doradców restrukturyzacyjnych.
System KRZ umożliwia również wyszukiwanie doradców restrukturyzacyjnych, którzy pełnią funkcję syndyków, nadzorców czy też zarządców sądowych. System pozwala sprawdzić czy dana osoba posiada tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, ile prowadzi postępowań oraz jakie to są rodzaje postępowań. Można też sprawdzić, które postępowania się zakończyły, a które wciąż trwają.
Weryfikacja autentyczności dokumentu.
System KRZ umożliwia również weryfikację autentyczności dokumentu. W tym celu trzeba wpisać identyfikator posiadanego dokumentu.
Portal użytkownika zarejestrowanego.
Ta funkcjonalność Krajowego rejestru zadłużonych wymaga utworzenia konta w systemie oraz zalogowania. W związku z brzmieniem przepisów prawa wszelkie pisma i czynności procesowe muszą być wnoszone i wykonywane w systemie KRZ. Dokonywanie tych czynności poza systemem nie wywiera żadnych skutków prawnych. W związku z tym każdy dłużnik, który chce ogłosić upadłość bądź zainicjować postępowanie restrukturyzacyjne musi utworzyć sobie konto w KRZ. Tak samo wygląda sytuacja wierzycieli, którzy są uczestnikami postępowań – aby mieć wgląd w akta i wykonywać jakiekolwiek czynności w tychże postępowaniach, muszą mieć konto w KRZ i się do niego zalogować.
Portal użytkownika branżowego.
Jest to część, z której mogą korzystać wyłącznie doradcy restrukturyzacyjni, którzy pełnią funkcje syndyków, nadzorców oraz zarządców. Ta część systemu również wymaga utworzenia konta i zalogowania.
O autorze