...

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia.

Kiedy dłużnik jest niewypłacalny?

Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku z tym przykładowe opóźnienie w spłacaniu rat kredytowych przekraczające trzy miesiące oznacza, że dłużnik jest niewypłacalny.

Czy osoba fizyczna musi składać wniosek o upadłość?

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ani nie będąca wspólnikiem w osobowej spółce prawa handlowego (ponosząca odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia) nie ma obowiązku wnoszenia o swoją upadłość. Złożenie wniosku jest zatem prawem, ale nie obowiązkiem takiej osoby fizycznej. Termin złożenia wniosku o upadłość konsumencką będzie mieć jednak znaczenie w przypadku byłych przedsiębiorców. Zbyt późne złożenie wniosku może mieć wpływ na uzyskanie oddłużenia w upadłości.

Wielość wierzycieli

Konsument może mieć tylko jednego wierzyciela. W tym przypadku nie ma wymogu posiadania co najmniej dwóch wierzycieli, jak to jest u przedsiębiorców. Tak więc upadłość konsumencka może być ogłoszona, jeśli dłużnik posiada jednego wierzyciela.

Potrzebujesz pomocy kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną może ogłosić upadłość konsumencką?

Jeśli przedsiębiorca zamknie działalność gospodarczą to następnego dnia uzyskuje tzw. konsumencką zdolność upadłościową i może ogłosić upadłość konsumencką. Istotne jest to, aby przedsiębiorca taki zmieścił się w ustawowym terminie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin ten wynosi 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Jednoosobowy przedsiębiorca może ogłosić upadłość firmy i również wnioskować o oddłużenie. Będzie to jednak dla niego droższa opcja niż upadłość konsumencka.

Może Cię również zainteresować: Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Czy rolnik może ogłosić upadłość konsumencką?

Osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne może ogłosić upadłość konsumencką. Warunkiem jest jednak to, aby nie prowadziła innej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Czy można ponownie zawnioskować o upadłość konsumencką?

Ponowny wniosek o upadłość konsumencką jest możliwy. Opisaliśmy tę kwestię na naszym blogu. Dłużnik wobec którego oddalono wniosek musi jednak liczyć się z tym, że plan spłaty wierzycieli może zostać ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy.

Podsumowanie

Do ogłoszenia upadłości uprawniona jest niewypłacalna osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument powinien jednak odpowiednio  przygotować się do złożenia wniosku o upadłość. Pozwoli to na zwiększenie szansy na szybsze uzyskanie oddłużenia. Upadłość konsumencka jest jednym z głównych filarów działalności naszej kancelarii. Szukają Państwo profesjonalnej obsługi prawnej? Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk?

    Kategorie:

    W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne dla upadłych pytanie, ile wynagrodzenia zajmuje syndyk. Pokażemy też na przykładach jaką część dochodu zajmuje syndyk w zależności od źródła dochodu. Wyjaśnimy również do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie i jak wygląda kwestia zajęcia na poczet alimentów. Jak długo działa syndyk i do kiedy zajmuje wynagrodzenie?  Syndyk pełni swoją…

    Upadłość konsumencka 2022

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka 2022 – czyli omówienie najważniejszych zmian jakie wejdą w życie w przypadku upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej!" subtitle="Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy." kontakt=1] Krajowy Rejestr Zadłużonych Od 1 grudnia 2021 r. wszystkie postępowania upadłościowe oraz restrukturyzacyjne zostały przeniesione do…

    Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

    Kategorie:

    Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]