Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh jest bardzo istotną kwestią dla członków zarządów spółek z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście poza JDG). Jest to spółka kapitałowa, która może mieć niski kapitał zakładowy. Może być utworzona przez jedną lub więcej osób. Osoby te nazywane wspólnikami bądź udziałowcami, są zwolnione z odpowiedzialności finansowej za jej zobowiązania. Jednakże, przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują sytuację, w której członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą odpowiadać w pełni swoim majątkiem osobistym za niezaspokojone długi spółki. Podstawą prawną dla tej odpowiedzialności jest art. 299 ksh Zgodnie z §1 tego przepisu, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Kwestia przedawnienia roszczeń opartych na art. 299 ksh stanowi jedno z kluczowych zagadnień dla obrony przed tego typu odpowiedzialnością. W tym artykule opiszemy, kiedy „rozpoczyna” się, a kiedy „kończy” bieg terminu przedawnienia wobec członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej długi.

Dowiedz się jak bezpiecznie ogłosić upadłość konsumencką członka zrządu spółki z o.o.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Na czym polega odpowiedzialność z art. 299 ksh?

Artykuł 299 ksh reguluje kwestie odpowiedzialności członków zarządu za niezaspokojone długi spółki, w momencie, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu sp. z o.o. może uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że:

  • we właściwym czasie zgłosi wniosek o ogłoszenie upadłości;
  • we właściwym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego;
  • wydano postanowienie o zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu;
  • niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
  • pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, niewydania postępowania o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu wierzyciel nie poniósł szkody.

Może Cię zainteresować – Likwidacja spółki z o.o. a upadłość konsumencka

Termin przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh

Przez wiele lat sądy różnie oceniały, ile wynosi termin przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh oraz kiedy rozpoczyna on swój bieg. Obecnie jednak kwestia długości terminu stała się klarowna. Zgodnie z dominującym poglądem orzecznictwa, odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 ksh ma charakter odszkodowawczy, podobny do odpowiedzialności deliktowej. Z tego względu, do terminów przedawnienia stosuje się odpowiednio art. 4421 k.c. Ze względu na możliwość stosowania tego przepisu, termin przedawnienia roszczeń wobec członków zarządu za długi spółki wynosi 3 lata.

Początek biegu terminu przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh

Orzeczenia sądów nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi, kiedy rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh. Co do zasady, moment rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia rozpoczyna się wraz z momentem powstania wymagalności roszczenia. Sąd Najwyższy orzekł, że termin przedawnienia roszczeń wobec członków zarządu sp. z o.o. rozpoczyna się od momentu, gdy wierzyciel dowiedział się, że odzyskanie jego długu od spółki jest niemożliwe. Na podstawie tego wyroku można przyjąć, że stan ten wystąpi przede wszystkim od dnia, w którym wierzyciel dowie się, że postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec spółki jest bezskuteczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że nie chodzi wyłącznie o sytuacje, gdy komornik formalnie stwierdzi bezskuteczność egzekucji wobec spółki. Przesłanka bezskuteczności egzekucji zostanie również spełniona, gdy z sytuacji spółki wynika, że nie ma ona majątku, który pozwalałby na zaspokojenie pozywającego wierzyciela. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że ten stan może być stwierdzony dowolnym dowodem. W praktyce oznacza to, że wierzyciel, celem ochrony swoich praw, musi na bieżąco monitorować sytuację finansową oraz prawną swoich dłużników. Przykładowo bieg terminu przedawnienia może rozpocząć się po wydaniu postanowienia sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego. Jeśli wierzyciel spółki z o.o. nie wykaże się aktywnością to może okazać się, że z uwagi na przedawnienie, roszczenie nie będzie mogło być skutecznie dochodzone na drodze sądowej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Na czym polega przedawnienie długu?

Upadłość konsumencka członka zarządu sp. z o.o.

Początek biegu terminu przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh, a jednocześnie moment jego powstania, ma istotne znaczenie w postępowaniu upadłościowym członka zarządu sp. z o.o. Jeżeli członek zarządu złoży wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zanim powstanie roszczenie z art. 299 ksh, postępowanie upadłościowe może nie objąć tego długu. Gdy to roszczenie powstanie po ogłoszeniu upadłości to wtedy upadłość konsumencka członka zarządu nie obejmie tego długu. Wierzyciele spółki z o.o. będą mogli go dochodzić w trakcie postępowania upadłościowego, po ustaleniu planu spłaty, a nawet po całkowitym oddłużeniu upadłego. Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej należy zatem dokładnie przeanalizować sytuację spółki, aby postępowanie upadłościowe członka zarządu sp. z o.o. okazało się skuteczne. Trzeba zweryfikować czy została przeniesiona odpowiedzialność za długi spółki z o.o. na kanwie Ordynacji podatkowej bądź powstało roszczenie z art. 299 ksh. Ewentualnie czy roszczenie to przedawniło się. Dopiero po takiej analizie należy składać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej byłego członka zarządu spółki z o.o.

Może Cię zainteresować – Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące.

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh. Podsumowanie

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh. to istotna kwestia, która ma duże znaczenie zarówno dla wierzycieli, jak i dla członków zarządu spółek z o.o. Trzyletni termin przedawnienia daje wierzycielowi czas na podjęcie działań zmierzających do odzyskania długu. Chroni ono również dłużników w przypadku, gdy wierzyciele przez dłuższy czas nie zmierzają do realizacji swoich praw. Początek biegu terminu przedawnienia jest ważny nie tylko dla wierzycieli, ale również dla członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy planują ogłosić upadłość. Jako kancelaria posiadająca uprawnienia syndyka prowadzimy, jako syndyk masy upadłości, dziesiątki postępowań upadłościowych. Pozwoliło nam to zgromadzić szerokie i bogate doświadczenie. Z sukcesem doradzamy klientom, pomagając im w wyborze właściwej strategii oraz w przeprowadzeniu postępowań upadłościowych. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania będą najlepsze w Twojej sytuacji.


Formularz kontaktowy




    O autorze

    Szymon Chmura

    Student 5 roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim na specjalizacji cywilno-prawnej. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, prawa korporacyjnego oraz postępowań spornych. Doświadczenie w tych obszarach prawa zdobywa od pierwszego roku studiów m.in. w trójmiejskich kancelariach oraz tych o zasięgu ogólnopolskim. Jest jednym z założycieli oraz Przewodniczącym Koła Naukowego Prawa Handlowego, działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Finalista konkursów z dziedzin takich jak prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo handlowe i postępowanie cywilne, ale także konkursów krasomówczych i negocjacyjnych . Prywatnie trenuje kickboxing, czyta książki popularnonaukowe i ogląda filmy.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Kategorie:

    Pisaliśmy już na naszym blogu o podatkowych skutkach umorzenia zobowiązań w upadłości oraz o skutkach ich umorzenia poza upadłością. W niniejszym wpisie omówimy podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przy czym opiszemy to zagadnienie zarówno z perspektywy dłużnika, jak i wierzyciela. Umorzenie zobowiązań poza postępowaniem restrukturyzacyjnym Zawarcie z wierzycielem ugody polegającej na umorzeniu części…

    Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

    Kategorie:

    Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy…

    Kancelaria odpowiada na pytania czytelników "Rzeczpospolitej"

    Kategorie:

    Na łamach dziennika "Rzeczpospolita" odpowiadamy na pytania czytelników. Z artykułami można zapoznać się w poniższym linku.

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]