...

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh jest bardzo istotną kwestią dla członków zarządów spółek z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (oczywiście poza JDG). Jest to spółka kapitałowa, która może mieć niski kapitał zakładowy. Może być utworzona przez jedną lub więcej osób. Osoby te nazywane wspólnikami bądź udziałowcami, są zwolnione z odpowiedzialności finansowej za jej zobowiązania. Jednakże, przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują sytuację, w której członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą odpowiadać w pełni swoim majątkiem osobistym za niezaspokojone długi spółki. Podstawą prawną dla tej odpowiedzialności jest art. 299 ksh Zgodnie z §1 tego przepisu, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Kwestia przedawnienia roszczeń opartych na art. 299 ksh stanowi jedno z kluczowych zagadnień dla obrony przed tego typu odpowiedzialnością. W tym artykule opiszemy, kiedy „rozpoczyna” się, a kiedy „kończy” bieg terminu przedawnienia wobec członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej długi.

Dowiedz się jak bezpiecznie ogłosić upadłość konsumencką członka zrządu spółki z o.o.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Na czym polega odpowiedzialność z art. 299 ksh?

Artykuł 299 ksh reguluje kwestie odpowiedzialności członków zarządu za niezaspokojone długi spółki, w momencie, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu sp. z o.o. może uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że:

  • we właściwym czasie zgłosi wniosek o ogłoszenie upadłości;
  • we właściwym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego;
  • wydano postanowienie o zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu;
  • niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
  • pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, niewydania postępowania o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu wierzyciel nie poniósł szkody.

Może Cię zainteresować – Likwidacja spółki z o.o. a upadłość konsumencka

Termin przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh

Przez wiele lat sądy różnie oceniały, ile wynosi termin przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh oraz kiedy rozpoczyna on swój bieg. Obecnie jednak kwestia długości terminu stała się klarowna. Zgodnie z dominującym poglądem orzecznictwa, odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 ksh ma charakter odszkodowawczy, podobny do odpowiedzialności deliktowej. Z tego względu, do terminów przedawnienia stosuje się odpowiednio art. 4421 k.c. Ze względu na możliwość stosowania tego przepisu, termin przedawnienia roszczeń wobec członków zarządu za długi spółki wynosi 3 lata.

Początek biegu terminu przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh

Orzeczenia sądów nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi, kiedy rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh. Co do zasady, moment rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia rozpoczyna się wraz z momentem powstania wymagalności roszczenia. Sąd Najwyższy orzekł, że termin przedawnienia roszczeń wobec członków zarządu sp. z o.o. rozpoczyna się od momentu, gdy wierzyciel dowiedział się, że odzyskanie jego długu od spółki jest niemożliwe. Na podstawie tego wyroku można przyjąć, że stan ten wystąpi przede wszystkim od dnia, w którym wierzyciel dowie się, że postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec spółki jest bezskuteczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że nie chodzi wyłącznie o sytuacje, gdy komornik formalnie stwierdzi bezskuteczność egzekucji wobec spółki. Przesłanka bezskuteczności egzekucji zostanie również spełniona, gdy z sytuacji spółki wynika, że nie ma ona majątku, który pozwalałby na zaspokojenie pozywającego wierzyciela. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że ten stan może być stwierdzony dowolnym dowodem. W praktyce oznacza to, że wierzyciel, celem ochrony swoich praw, musi na bieżąco monitorować sytuację finansową oraz prawną swoich dłużników. Przykładowo bieg terminu przedawnienia może rozpocząć się po wydaniu postanowienia sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego. Jeśli wierzyciel spółki z o.o. nie wykaże się aktywnością to może okazać się, że z uwagi na przedawnienie, roszczenie nie będzie mogło być skutecznie dochodzone na drodze sądowej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Na czym polega przedawnienie długu?

Upadłość konsumencka członka zarządu sp. z o.o.

Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej jest możliwe. Trzeba jednak ustalić terminy powstania roszczeń, które mają być ujęte na wniosku o upadłość konsumencką. Początek biegu terminu przedawnienia roszczeń z art. 299 ksh, a jednocześnie moment jego powstania, ma istotne znaczenie w postępowaniu upadłościowym członka zarządu sp. z o.o. Jeżeli członek zarządu złoży wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zanim powstanie roszczenie z art. 299 ksh, postępowanie upadłościowe może nie objąć tego długu. Gdy to roszczenie powstanie po ogłoszeniu upadłości to wtedy upadłość konsumencka członka zarządu nie obejmie tego długu. Wierzyciele spółki z o.o. będą mogli go dochodzić w trakcie postępowania upadłościowego, po ustaleniu planu spłaty, a nawet po całkowitym oddłużeniu upadłego. Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej należy zatem dokładnie przeanalizować sytuację spółki, aby postępowanie upadłościowe członka zarządu sp. z o.o. okazało się skuteczne. Trzeba zweryfikować czy została przeniesiona odpowiedzialność za długi spółki z o.o. na kanwie Ordynacji podatkowej bądź powstało roszczenie z art. 299 ksh. Ewentualnie czy roszczenie to przedawniło się. Dopiero po takiej analizie należy składać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej byłego członka zarządu spółki z o.o.

Może Cię zainteresować – Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące.

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh. Podsumowanie

Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh. to istotna kwestia, która ma duże znaczenie zarówno dla wierzycieli, jak i dla członków zarządu spółek z o.o. Trzyletni termin przedawnienia daje wierzycielowi czas na podjęcie działań zmierzających do odzyskania długu. Chroni ono również dłużników w przypadku, gdy wierzyciele przez dłuższy czas nie zmierzają do realizacji swoich praw. Początek biegu terminu przedawnienia jest ważny nie tylko dla wierzycieli, ale również dla członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy planują ogłosić upadłość. Jako kancelaria posiadająca uprawnienia syndyka prowadzimy, jako syndyk masy upadłości, dziesiątki postępowań upadłościowych. Pozwoliło nam to zgromadzić szerokie i bogate doświadczenie. Z sukcesem doradzamy klientom, pomagając im w wyborze właściwej strategii oraz w przeprowadzeniu postępowań upadłościowych. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania będą najlepsze w Twojej sytuacji.


Formularz kontaktowy




    O autorze

    Szymon Chmura

    Student 5 roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim na specjalizacji cywilno-prawnej. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, prawa korporacyjnego oraz postępowań spornych. Doświadczenie w tych obszarach prawa zdobywa od pierwszego roku studiów m.in. w trójmiejskich kancelariach oraz tych o zasięgu ogólnopolskim. Jest jednym z założycieli oraz Przewodniczącym Koła Naukowego Prawa Handlowego, działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Finalista konkursów z dziedzin takich jak prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo handlowe i postępowanie cywilne, ale także konkursów krasomówczych i negocjacyjnych . Prywatnie trenuje kickboxing, czyta książki popularnonaukowe i ogląda filmy.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Kancelaria w mediach

    Kategorie:

    Wiele zostało napisane o restrukturyzacji i o jej zaletach, widzianych jednak z perspektywy dłużnika. Nawarstwiające się obecnie problemy polskich firm powodują zwiększoną liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Uzasadnionym zatem jest poświęcenie uwagi wierzycielom i postawienie pytania o opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Na łamach dziennika Rzeczpospolita udzielamy odpowiedzi na pytanie czy zwarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela.…

    Czym są możliwości zarobkowe upadłego?

    Kategorie:

    Czym są możliwości zarobkowe upadłego? Z jakiego powodu dłużnik decydujący się na ogłoszenie upadłości powinien mieć wiedzę o tym zagadnieniu? Ustalenie planu spłaty wierzycieli Po zakończeniu postępowania upadłościowego, czyli etapu na którym działa syndyk sąd ustala plan spłaty wierzycieli. W upadłości konsumenckiej projekt planu spłaty wierzycieli sporządza syndyk (w przypadku postępowania prowadzonego wedle trybu uproszczonego…

    Likwidacja spółki z o.o. a upadłość konsumencka

    Kategorie:

    Na czym polega likwidacja spółki z o.o.? Jak połączyć likwidację spółki z o.o. z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni oferujemy nie tylko doradztwo biznesowe i pomoc prawną, ale udostępniamy też rzetelne informacje na ten temat. Z poniższego tekstu dowiedzą się Państwo m.in. w jaki sposób może nastąpić likwidacja…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]