...

Ile kosztuje restrukturyzacja firmy transportowej?

Głównym kosztem postępowania restrukturyzacyjnego jest wynagrodzenie nadzorcy bądź zarządcy sądowego. Koszt restrukturyzacji uzależniony jest zarazem od tego jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego zostanie otwarty. W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu koszt uregulowany jest częściowo treścią art. 35 Prawa restrukturyzacyjnego. Regulacja ta dotyczy bowiem w znacznej mierze firm posiadających status mikroprzedsiębiorcy. Wskazać zarazem należy, że w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu to dłużnik sam wybiera osobę, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Ustala zarazem z nią koszt nadzoru nad postępowaniem o zatwierdzenie układu. Wysokość tego wynagrodzenia jest zatem uregulowana przez rynek oraz treść art. 35 Prawa restrukturyzacyjnego. W przypadku przyspieszonego postępowania układowego oraz postępowania układowego koszt postępowania (tj. wynagrodzenie nadzorcy sądowego) uregulowany jest w art. 42 Prawa restrukturyzacyjnego. Koszt ten ustala w oparciu o podstawy wynagrodzenia. Podstawą wynagrodzenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Im większa liczba wierzycieli i przysługujących im wierzytelności, tym wyższe wynagrodzenie nadzorcy sądowego i tym wyższy koszt restrukturyzacji firmy transportowej. Wynagrodzenie zarządcy sądowego w postępowaniu sanacyjnym wskazane jest w art. 55 Prawa restrukturyzacyjnego. Wskazać zarazem należy, że wynagrodzenie to jest wypłacane w różny sposób w zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Przykładowo w przypadku przyspieszonego postępowania układowego dłużnik powinien liczyć się z tym, że w terminie tygodnia od otwarcia postępowania będzie musiał jednorazowo uregulować 30% wynagrodzenia nadzorcy sądowego. Za zgodą nadzorcy sądowego dłużnik może jednak wpłacać comiesięczne zaliczki na poczet wynagrodzenia nadzorcy. Dokładne wytyczne w tym zakresie określa art. 43a Prawa restrukturyzacyjnego. Kwestia zaliczek na wynagrodzenie nadzorcy sądowego w postępowaniu układowym została uregulowana w art. 43 Prawa restrukturyzacyjnego. Nadzorca ma prawo do zaliczek kwartalnych w wysokości 10% wynagrodzenia obliczonego zgodnie z art. 42 Prawa restrukturyzacyjnego po upływie pełnego kwartału pełnienia funkcji, nie wcześniej niż po złożeniu spisu wierzytelności. W przypadku postępowania sanacyjnego zarządca sądowy ma prawo do zaliczek kwartalnych w wysokości 7% jego wynagrodzenia.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za spłatę jej długów

    Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z koniecznością bieżącego monitorowania finansów spółki oraz jej zdolności do regulowania zobowiązań pieniężnych. Przy czym nie ma znaczenia wewnętrzny podział obowiązków w zarządzie spółki (przykładowo za finanse, marketing, produkcję). Każdy członek zarządu spółki z o.o. jest bowiem zobowiązany do tego, aby znać bieżącą sytuację płynnościową…

    Czy nieformalny zarząd spółki z o.o. odpowiada za jej długi?

    Sprawowanie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z wieloma obowiązkami i czasami konsekwencjami. Niestety nasza praktyka pokazuje, że wiedza osób zarządzających spółkami bywa niewystarczająca w tym zakresie. Począwszy od obowiązku wniesienia wniosku o upadłość, poprzez odpowiedzialność za spłatę długów spółki. Wreszcie sankcje prawnokarne – osoby zarządzające spółkami z o.o. mogą spotkać daleko…

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Zawarty układ z wierzycielami - Uproszczona restrukturyzacja

    Kategorie:

    W postępowaniu restrukturyzacyjnym (w ramach uproszczonej restrukturyzacji) nadzorowanym przez naszą kancelarię został zawarty układ z wierzycielami. Wizja restrukturyzacji nakreślona w planie restrukturyzacyjnym przekonała zdecydowaną większość wierzycieli (w ujęciu kwotowym). Układem objętych było 57 wierzycieli, z czego ponad połowa wzięła udział w głosowaniu nad układem. Zarówno wierzyciele handlowi, publicznoprawni oraz banki głosowały w znacznej mierze za…

    Upadłość jednego z małżonków

    Kategorie:

    Ogłoszona upadłość konsumencka małżonków powoduje daleko idące skutki w sferze majątkowej - upadłość jednego z małżonków przekłada się na sytuację drugiego małżonka. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej. W niniejszym artykule wyjaśnimy jak upadłość jednego z małżonków wpływa na sytuację drugiego małżonka. Sprawami upadłości małżonków zajmujemy się w naszej kancelarii…

    Na czym polega układ z wierzycielami?

    Kategorie:

    Na czym polega układ z wierzycielami? Układ z wierzycielami dla dłużnika jest ratunkiem przed upadłością i pozwala mu odzyskać zdolność płatniczą. Z kolei wierzycielowi daje możliwość uzyskania wyższego stopnia zaspokojenia niż w upadłości dłużnika. Z tych dwóch względów wynika, że obydwie strony powinny być żywo zainteresowane zawarciem porozumienia w postaci układu. Odpowiadając na pytanie na…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Plac Porozumienia Gdańskiego 1/317, 80-864 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]