...

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jak się bronić?

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek handlowych może zostać orzeczony na okres do 10 lat. Praktyka pookazuje, że postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się coraz częściej. Szczególnie często z tego narzędzia korzystają urzędy skarbowe. Zainicjowanie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest dla dłużnika bardzo niebezpieczne. W sytuacji gdy nie podejmie obrony może bowiem zostać pozbawiony prowadzania działalności gospodarczej. Obrona w takiej sprawie nie jest łatwym zadaniem, ale jest wykonalna i co więcej należycie wykonana skutkuje oddaleniem wniosku wierzyciela.

Dowiedz się więcej.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Przesłanki do ogłoszenia zakazu.

Sąd może orzec pozbawienie na okres od jednego do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego, członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia wobec osoby, która ze swojej winy:

1)  będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości albo

1a)  faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem dłużnika, istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, albo

2)  po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg rachunkowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, w tym danych w postaci elektronicznej, do których wydania lub wskazania była obowiązana z mocy ustawy, albo

3)  jako upadły po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo

4)  jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

Sąd może również orzec zakaz wobec osoby, która już co najmniej raz ogłosiła upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego. Orzeczenie zakazu możliwe jest również jeśli dłużnik ogłosił upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec osoby, która nie prowadziła działalności.

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej możliwe jest również wobec osoby, która nigdy jej nie prowadziła i nie zasiadała w organach spółek. Jest to możliwe, gdy niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa. Będzie to zatem sytuacja, w której plan spłaty wierzycieli został ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy.

Kiedy sąd może oddalić wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Sąd może oddalić wniosek, jeśli dłużnik złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego, a rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli jest nieznaczny.

Kluczowe w kontekście obrony przed orzeczeniem zakazu są:

  • stopień winy dłużnika,
  • skutki podejmowanych działań,
  • obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego,
  • rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.

Umiejętne połączenie wyżej wskazanych pojęć może skutkować oddaleniem wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególne znaczenie ma obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego. W naszej praktyce broniąc dłużników przed orzeczeniem zakazu skupiamy się dość mocno na tym zagadnieniu. Często kończy się to oddaleniem wniosku bądź umorzeniem postępowania na skutek cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę. Potwierdzeniem tego jest poniższe postanowienie.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Kancelaria prawa upadłościowego.

Jako kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego prowadzimy miedzy innymi sprawy o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze prawnej to zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Upadłość czy ugoda?

Kategorie:

Pytanie upadłość czy ugoda może wydawać się dość przewrotne. Jednak wbrew pozorom te dwie kwestie mogą mieć ze sobą wiele wspólnego. Dłużnik powinien świadomie, najlepiej w porozumieniu z wierzycielami wypracować optymalny sposób uregulowania swoich zobowiązań. Znajomość zasad spłaty zobowiązań w poszczególnych postępowaniach w połączeniu z możliwościami finansowymi dłużnika pozwoli wybrać optymalny wariant. W tym celu…

Na czym polega sanacja?

Kategorie:

Postępowanie sanacyjne Postępowanie sanacyjne należy do najgłębiej ingerujących w sferę majątkową dłużnika postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym dokładnie polega sanacja? Postępowanie sanacyjne ma kilka podstawowych cech: chroni przed egzekucją, daje możliwość oddłużenia firmy poprzez redukcję zobowiązań, daje możliwość daleko idącej restrukturyzacji firmy, jej nadrzędnym celem jest uzdrowienie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i przywrócenie zdolności płatniczej. Ogólnie rzecz ujmując głęboka…

Upadłość konsumencka Elbląg

Kategorie:

Upadłość konsumencka Elbląg. Kancelaria Lipiński i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników i ekonomistów zajmujących się wyłącznie prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Cechuje nas uczciwość i indywidualne podejście do spraw naszych klientów. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. W trakcie jednej rozmowy wyjaśnimy wszelkie zawiłości postępowania…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]