Jakie są etapy postępowania upadłościowego?

Jakie są etapy postępowania upadłościowego?

Etapy postępowania upadłościowego różnią się w zależności od tego, czy upadłość została ogłoszona w stosunku do przedsiębiorcy czy też konsumenta. W zasadzie to poniżej opiszemy schematycznie cały proces oddłużania uwzględniający również przygotowanie do wniesienia wniosku oraz wykonywanie planu spłat wierzycieli. Oddłużenie osoby fizycznej w upadłości odbywa się w trzech etapach (które niżej dokładniej rozpiszemy):
  • postępowanie, w którym sąd rozpoznaje wniosek o ogłoszenie upadłości,
  • postępowanie upadłościowe, czyli etap działania syndyka,
  • plan spłaty wierzycieli.
W przypadku przedsiębiorcy, który nie jest osobą fizyczną są tylko dwa etapy:
  • postępowanie w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości,
  • postępowanie upadłościowe.

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej – przebieg postępowania

W przypadku konsumenta proces uzyskania oddłużenia przedstawia się następująco:
  • analiza sytuacji dłużnika pod kątem możliwości uzyskania oddłużenia,
  • zebranie dokumentów potrzebnych do sporządzenia wniosku (dotyczy to w szczególności dokumentów potwierdzających powstanie zobowiązań, stanu zdrowia czy też przyczyn powstania stanu niewypłacalności),
  • wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
  • postępowanie dotyczące rozpoznania wniosku – obecnie odbywa się to zazwyczaj w ciągu dwóch miesięcy od wniesienia wniosku,
  • ogłoszenie upadłości i ustanowienie syndyka,
  • spotkanie z syndykiem i wydanie majątku oraz wszelkich informacji dotyczących masy upadłości,
  • zawiadomienie wierzycieli o ogłoszeniu upadłości i wezwanie do zgłaszania wierzytelności,
  • poszukiwanie majątku przez syndyka (w szczególności przez Urząd Skarbowy, KRS i komornika),
  • sporządzenie przez syndyka spisu inwentarza i planu likwidacyjnego,
  • przystąpienie do likwidacji majątku (w przypadku nieruchomości i składników majątku o wartości przekraczających wartość pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia syndyk musi zawiadomić wierzycieli i sąd o wybranym sposobie likwidacji i cenie minimalnej),
  • sporządzenie przez syndyka projektu planu spłaty wierzycieli i wysłanie go do wierzycieli oraz upadłego. Projekt planu spłat zawiera listę wierzytelności, plany podziału funduszy masy upadłości, odrębne plany podziału oraz stanowisko syndyka w przedmiocie ustalenia planu spłat,
  • przesłanie projektu planu spłaty wierzycieli wraz ze stanowiskiem wierzycieli i upadłego do sądu,
  • ustalenie planu spłaty wierzycieli przez sąd. Wydanie postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli kończy postępowanie upadłościowe. Jest to bardzo istotne, bowiem od tego momentu dochód upadłego nie będzie zajmowany przez syndyka.
  • wykonywanie planu spłaty wierzycieli. Upadły nie może dokonywać czynności prawnych dotyczących jego majątku, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie jego zdolności do wykonywania planu spłat. Dodatkowo upadły jest zobligowany do składania corocznie w terminie do końca kwietnia sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli. Musi w nim wykazać swoje dochody, spłacone kwoty oraz nabyte składniki majątku o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał roku poprzedniego. Musi również załączyć kopię deklaracji PIT.

Etapy postępowania upadłościowego wobec przedsiębiorcy

Upadłość firmy jest bardziej złożona. Różnica zawarta jest głównie w etapie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości. Jest w nim ustanawiany Tymczasowy nadzorca sądowy (TNS), którego zadaniem jest zabezpieczenie majątku oraz ustalenie informacji potrzebnych sądowi do wydania orzeczenia w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Chodzi głównie o ustalenie składników majątku dłużnika oraz ich wartości. Dłużnik musi dodatkowo przekazać TNS-owi szereg innych informacji.  Kolejną różnicą jest ustalanie listy wierzytelności oraz możliwość wnoszenia sprzeciwów.  Podobnie rzecz ma się z planami podziału funduszy masy upadłości bądź odrębnymi planami podziału. Są one sporządzane w trakcie postępowania i można wnosić do nich zarzuty.  W postępowaniu prowadzonym wobec konsumenta lista wierzytelności i plany podziału są elementami projektu planu spłaty wierzycieli i dopiero po ustaleniu planu spłat można wnieść w stosunku do nich środek zaskarżenia w postaci zażalenia na plan spłaty wierzycieli.

Podsumowanie

Wielu dłużników jest zdania, że wystarczy złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, aby uzyskać oddłużenie. Nic bardziej mylnego. Wniosek rozpoczyna jedynie całą procedurę. Jeśli mają Państwo pytania w zakresie upadłości to zapraszamy do kontaktu. Ogłoszenie upadłości to bardzo ważna decyzja życiowa. Warto powierzyć taką sprawę profesjonalistom. 

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Co to jest cesja wierzytelności?

    Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Oddłużanie firm i osób fizycznych

    Kategorie:

    Oddłużenie firmy w Gdyni i Gdańsku - na czym polega? Co kryje się pod pojęciem oddłużenie firmy i osób fizycznych? Wszelkie działania osłonowe dla dłużnika, które zmierzają do redukcji jego zadłużenia oraz optymalnej, możliwej ochrony jego majątku. Oczywiście przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wierzycieli. Oddłużanie firm i osób fizycznych nie jest łatwym procesem, ponieważ oczywiste jest,…

    Sądy upadłościowe

    Kategorie:

    Sądy upadłościowe – wykaz sądów Sądy upadłościowe to w Polsce instytucje rozpatrujące wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i wykonujące również inne czynności związane z kwestią upadłości. Poniżej przedstawiamy Państwu sądy upadłościowe, do których można się zwrócić - ich adresy oraz właściwość miejscową. Interaktywna mapa z nazwami i adresami uwzględnia wszystkie sądy upadłościowe oraz restrukturyzacyjne w…

    Zatwierdzony układ firmy jednoosobowej

    Kategorie:

    Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził układ w nadzorowanym przez nas uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Od złożenia wniosku w sądzie do wydania orzeczenia minęło zaledwie 16 dni! Oznacza to, iż od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do wydania orzeczenia upłynęło zaledwie cztery i pół miesiąca. W związku z tym, przedsiębiorstwo dłużnika zamiast odbierać kolejne…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]