...

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe.

Jaki majątek nie wchodzi do masy upadłości?

W zakresie majątku ruchomego do masy upadłości nie wchodzi mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Szczegółowo określa to art. 829 i 8291 Kodeksu postępowania cywilnego.

Wedle treści art. 829 kpc do masy upadłości nie wchodzi przykładowo:

  • przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników – chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju;
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;
  • u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy lub u dłużnika, będącego osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
  • przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową;
  • przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.

Przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika.

Wyłączenie auta z masy upadłości będzie w szczególności możliwe w sytuacji, w której upadły jest niepełnosprawny.  Chodzi bowiem o przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny (art. 829 pkt. 9 kpc). Jeśli zatem upadły jest niepełnosprawny i potrzebuje auta do wykonywania podstawowych czynności w swoim życiu, to wyłączenie auta z masy upadłości będzie możliwe. Analogicznie sprawa będzie wyglądać, gdy osoby z rodziny upadłego (z którymi prowadzi gospodarstwo domowe) są niepełnosprawne.

Przedmioty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika.

Osoba, wobec której została orzeczona upadłość konsumencka może posiłkowo wykorzystać art. 1061 kpc. Jest w nim co prawda mowa o osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Jednak umiejętne skonstruowanie wniosku o wyłączenie auta z masy upadłości może uwzględniać posiłkowo ten przepis prawa.

Art. 1061 kpc:

Dłużnik prowadzący działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, w razie, gdy egzekucja zostanie skierowana do rzeczy niezbędnej do prowadzenia tej działalności, może wystąpić do sądu o wyłączenie tej rzeczy spod zajęcia, wskazując we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną. O wyłączeniu spod zajęcia sąd orzeka po wysłuchaniu stron, biorąc pod uwagę obok interesów wierzyciela i dłużnika również społeczno-gospodarcze znaczenie działalności gospodarczej dłużnika. 

Potrzebujesz wsparcia kancelarii syndyka?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Wyłączenie auta z masy upadłości – kiedy jest możliwe?

Podstawą prawną do wyłączenia samochodu z masy upadłości jest art. 73 Prawa upadłościowego. W przypadku tzw. uproszczonych konsumenckich postępowań upadłościowych wniosek taki kierujemy do sądu. W przypadkach, gdy postępowanie prowadzone jest z udziałem Sędziego-komisarza wniosek taki kierujemy właśnie do niego.

Do kogo skierować wniosek o wyłączenie auta z masy upadłości?

Obecnie postępowania upadłościowe prowadzone są w systemie teleinformatycznym Krajowy Rejestr Zadłużonych. W systemie tym korzystając z funkcjonalności „pismo inne” należy skonstruować wniosek o wyłączenie z masy upadłości. Jako adresata wniosku trzeba wybrać „sąd” w przypadku postępowania dotyczącego upadłości konsumenckiej. W postępowaniach upadłościowych przedsiębiorców jako adresata wniosku trzeba wybrać „sędzia-komisarz”. Jest to istotne, albowiem wybranie jako adresata „pozasądowego organu postępowania” spowoduje wysłanie wniosku do syndyka. Syndyk masy upadłości nie jest zaś właściwym organem do rozpatrzenia takiego wniosku. Efektem tego będzie pozostawienie wniosku przez syndyka bez rozpoznania. Spowoduje to tylko stratę czasu po stronie upadłego. Konieczne będzie bowiem ponowne wysłanie wniosku i jego prawidłowe zaadresowanie. Jako kancelaria syndyka zauważamy ten błąd dość często. Co ważne nie tylko dłużnicy błędnie adresują wnioski, ale również ich pełnomocnicy.

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości jeśli upadły nie jest niepełnosprawny?

Jak już zostało wyżej wskazane we wniosku powoływać można się na niepełnosprawność upadłego bądź jego rodziny. Co jednak w sytuacji, gdy upadły i jego rodzina są zdrowi? Warto wykazać wtedy, że wyłączenie auta z masy upadłości będzie z korzyścią dla wierzycieli (czyli, że zostaną spłaceni w wyższej kwocie). Z jednej strony dojdzie bowiem do zubożenia masy upadłości, co nie będzie opłacalne dla wierzycieli. Z drugiej strony wyłączenie auta nie musi oznaczać zubożenia. Może zdarzyć się, że auto jest konieczne upadłemu do dojeżdżania do pracy, dzięki której może zarobić o wiele więcej. Jeśli dzięki temu upadły będzie mógł spłacić wierzycieli w stopniu co najmniej takim, jaki wynikałby ze sprzedaży auta przez syndyka, to sąd może uwzględnić wniosek upadłego. Tak też było w sprawie, którą prowadziliśmy jako pełnomocnik upadłego. Na dowód tego poniżej załączamy treść postanowienia sądu upadłościowego w Elblągu:

Wyłączenie samochodu z masy upadłości. Kancelaria prawna syndyka.

Masz pytania odnośnie upadłości konsumenckiej bądź chcesz ogłosić upadłość? Może chcesz, abyśmy reprezentowali Cię w postępowaniu upadłościowym? Skontaktuj się z nami. Jako kancelaria z uprawnieniami syndyka rzetelnie przeprowadzimy Cię przez cały proces postępowania upadłościowego.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Test prywatnego wierzyciela

    Kategorie:

    Test prywatnego wierzyciela. Restrukturyzacja i negocjacje. Dla zdecydowanej większości osób test prywatnego wierzyciela z pewnością nie jest znany. Za to dla praktyków prawa restrukturyzacyjnego powinien być jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w negocjacjach z wierzycielami dłużnika. Test prywatnego wierzyciela może być bardzo przydatny dla osób, które mają problemy ze zdolnością płatniczą. Jest on również niezbędny…

    Restrukturyzacja firmy kancelaria prawna

    Kategorie:

    Restrukturyzacja spółki z o.o., spółek akcyjnych, przedsiębiorstw, firm jednoosobowych i gospodarstw rolnych to główny zakres naszej działalności. Zespół naszej kancelarii do licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (syndyk), adwokaci, radcy prawni, doradcy finansowi i podatkowi. Zajmujemy się szeroko pojętym doradztwem restrukturyzacyjnym oraz doradztwem biznesowym. Prowadzimy negocjacje z wierzycielami dłużnika, aby chronić jego majątek przy jednoczesnym utrzymaniu działalności operacyjnej…

    Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy

    Kategorie:

    Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy dotyczą restrukturyzacji zobowiązań. Zatem głównym celem układu jest ustalenie nowych zasad zaspokajania wierzycieli. W związku z tym jest to zazwyczaj dla dłużnika najważniejsza kwestia, bowiem pozwala mu na oddłużenie firmy. Przykładowe propozycje układowe dłużnika wskazane są w prawie restrukturyzacyjnym. Jakie mogą być propozycje układowe? Propozycje układowe, które w praktyce można…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]