...

Prawnik w upadłości konsumenckiej – czy jest potrzebny?

Upadłość konsumencka zyskuje na popularności. Liczba ogłaszanych upadłości rośnie lawinowo z roku na rok. Świadomość dłużników w zakresie dobrodziejstw płynących z ogłoszenia upadłości również się poprawia. Od około dwóch lat w zasadzie każdy może mieć szansę na uzyskanie oddłużenia. Jedynie w ściśle określonych przypadkach są może odmówić umorzenia zobowiązań. Zasadnym jest zatem pytanie – czy prawnik w upadłości konsumenckiej jest potrzebny?

Dowiedz się więcej o oddłużeniu w upadłości.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Prawnik w upadłości konsumenckiej – czy jest potrzebny?

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które stworzone zostało z myślą o wszystkich osobach, mających problem ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy prawnik w upadłości konsumenckiej jest potrzebny. Sporządzenie wniosku jest bowiem w zasięgu osoby nieposiadającej wiedzy prawniczej. Na naszym blogu w artykule: Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej szczegółowo opisaliśmy zawiłości sporządzania wniosku. Jednak nie tylko samo sporządzenie wniosku jest istotne. Dłużnicy nie mają bowiem wiedzy, w jaki sposób prowadzone jest skomplikowane co do zasady postępowanie upadłościowe. Nie znają również zasad zajmowania dochodu przez syndyka. Mogą i zazwyczaj mają duży problem na kluczowym etapie postępowania – czyli ustalenia planu spłaty wierzycieli.  

Z naszej praktyki wynika, że w mało skomplikowanych sytuacjach dłużnik może się obejść bez pomocy prawnika. Jakie to będą sytuacje?

  • dłużnik nie prowadził działalności gospodarczej,
  • dłużnik nie posiada nieruchomości,
  • nie ma wielu wierzycieli,
  • dłużnik nie ma osób na utrzymaniu,
  • możliwości zarobkowe dłużnika odpowiadają jego aktualnemu dochodowi.

W praktyce jednak często zdarza się, że postępowanie upadłościowe okazuje się bardziej skomplikowane, niż sądził dłużnik. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których sytuacja dłużnika wydaje się na pozór nieskomplikowana, jednak w trakcie postępowania pojawiają się kwestie, które wydłużają całe postępowanie upadłościowe. W efekcie jest to bardzo stresujące dla dłużnika – tym bardziej że perspektywa ogłoszenia upadłości konsumenckiej i podjęcia kroków, mających doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej, oddala się. Właśnie dlatego prawnik może okazać się naprawdę nieocenionym wsparcie dla osób, które zdecydowały się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Prawnik w upadłości konsumenckiej – dlaczego warto mieć pełnomocnika?

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które stworzone zostało z myślą o osobach, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Ogłoszenie upadłości wymaga dopełnienia wielu wymogów formalnych. Całe postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej odbywa się bowiem przed sądem, wiec dłużnik nie może nie zadbać o takie elementy, jak wniosek o ogłoszenie upadłości. Właśnie z tego powodu tak istotne jest wsparcie prawnika w upadłości konsumenckiej. Nie tylko doradzi on, czy ogłoszenie upadłości jest dobrym rozwiązaniem w danym przypadku, ale też zapewni dłużnikowi wsparcie na każdy etapie postępowania upadłościowego. 
Niestety, choć pomoc prawnika nie jest wymagana, warto się na nią zdecydować. Dłużnik nie powinien zakładać, że ogłoszenie upadłości jest prostą sprawą i wszystko pójdzie po jego myśli. Jakiś czas temu zgłosiła się do nas klientka, której postępowanie upadłościowe trwa już trzy lata. Nie wynika to ze stopnia skomplikowania, bowiem dłużniczka nie posiadała majątku. Nie ma również wielu wierzycieli. Skorzystała z usług prawnika na etapie sporządzania wniosku. Problemy klientki związane były z koniecznością sporządzenia wniosku o umorzenie zobowiązań. Nie ma zatem wątpliwości, że od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej minęło już sporo czasu.

Rzetelne sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zapewni dłużnikowi spokoju na dalszym etapie postępowania. Niestety, jest to błędne przekonanie, które można zaobserwować o wielu osób, decydujący się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Konieczne będzie bowiem jeszcze sporządzenie wniosku w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli oraz ewentualne stawiennictwo na rozprawie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może więc okazać się trudnym i czasochłonnym procesem.

Do czego jest przydatny prawnik w upadłości konsumenckiej?

  1. Prawidłowe sporządzenie wniosku uwzględniającego orzecznictwo sądów upadłościowych.
  2. Doradztwo w zakresie współpracy z syndykiem.
  3. Kontrolowanie działań syndyka na każdym etapie postępowania upadłościowego.
  4. Sporządzenie wniosku o zmniejszenie wysokości zajęcia dochodu upadłego.
  5. Wniosek o uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego.
  6. Wniosek o umorzenie zobowiązań bądź ustalenie planu spłaty wierzycieli.
  7. Reprezentacja na rozprawie o umorzenie zobowiązań / ustalenie planu spłaty wierzycieli.

Kompleksowa obsługa prawna przez prawnika może wyjść dłużnikowi in plus. Zalecamy jednak wybór prawnika specjalizującego się w prawie upadłościowym, ponieważ jest to skomplikowana dziedzina prawa. Sporządzenie wniosku z zachowaniem jedynie wymogów formalnych wynikających z Prawa upadłościowego może być niewystarczająca do szybkiego uzyskania oddłużenia upadłego. Należy mieć świadomość, że ogłoszenie upadłości może być skomplikowane, dlatego wsparcie prawnika, mogącego pochwalić się wieloma sukcesami na polu prawa upadłościowego, z pewnością może być cenne. 

Podsumowanie.

Koszt obsługi prawnej w postępowaniu upadłościowym zazwyczaj jest dużym wydatkiem dla dłużnika. Jednak obsługa prawna zapewniona przez prawnika wyspecjalizowanego w prawie upadłościowym może zrekompensować poniesione w trakcie postępowania upadłościowego koszty. Dodatkowo dzięki pomocy prawnika ogłoszenie upadłości konsumenckiej może nastąpić szybciej, co z kolei pozwoli dłużnikowi na wcześniejsze podjęcie kroków, które pozwolą mu na odzyskanie płynności finansowej. 

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

    Kategorie:

    Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. usunęła przepisy, na podstawie których znaczna część wniosków o ogłoszenie upadłości była oddalana. Dotyczyło to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy zaniechali złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie. Klienci zadają pytanie czy w takiej sytuacji możliwy jest ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? W…

    Problemy ze spłatą? Negocjuj!

    Kategorie:

    Masz nieuregulowane raty kredytu bądź nieopłaconą fakturę? Otrzymujesz wezwanie do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy bądź wniesienia powództwa o zapłatę? Nie wiem, czy masz tego świadomość, ale jest to dla Ciebie kluczowy moment. Co można zatem w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest jedna - masz problemy ze spłatą - negocjuj! Dalsze zapożyczanie się nie jest…

    Niezawarty układ z wierzycielami. Co można zrobić?

    Kategorie:

    Niezawarty układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie oznacza końca możliwych do podjęcia działań. Restrukturyzacja firmy i układ co do zasady ma za zadanie chronić przedsiębiorstwo przed trwałą niewypłacalnością i upadłością. Wierzyciele jednak nie zawsze opowiadają się za przyjęciem układu. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, o czym będzie poniżej. W niniejszym artykule odpowiemy na…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]