Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy bowiem od stopnia skomplikowania postępowania restrukturyzacyjnego oraz rodzaju wybranego postępowania restrukturyzacyjnego. To drugie powinno być zaś dobrane na bazie pierwszego. Obecnie najczęściej wybieranym postępowaniem jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Procedura głosowania trwa w nim tylko trzy miesiące. Restrukturyzacja spółki z o.o. w jego ramach nie zawsze jest jednak prawidłowym działaniem. Restrukturyzacja spółki o niezbyt dużej skali działalności w ramach przyspieszonego postępowania układowego wyniesie około 12-14 miesięcy. Postępowanie układowe może być nieco dłuższe. Zazwyczaj najdłuższe jest postępowanie sanacyjne – w szczególności gdy konieczne jest podjęcie działań sanacyjnych. Mogą one polegać na odstąpieniu przez zarządcę sądowego od umów wzajemnych. Może to być również sprzedaż części majątku spółki z o.o. Sanacja spółki z o.o. może zatem potrwać nawet dwa bądź trzy lata.
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest zazwyczaj najkrótsze. Samo głosowanie powinno być bowiem przeprowadzone w terminie trzech miesięcy. Jeśli wierzyciele nie przyjmą układu to postępowanie kończy się. W razie zawarcia układu dłużnik składa do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu. Uzyskuje wtedy przedłużenie ochrony wynikającej z otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Różne są średnie terminy rozpatrywania wniosków o zatwierdzenie układu przez sądy. Czasami jest to miesiąc. Czasami rok. Generalnie im większy ośrodek orzeczniczy tym dłuższe okresy rozpoznawania wniosków o zatwierdzenie układu.
Formularz kontaktowy
O autorze
Krzysztof Lipiński
Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.