- Jeśli w trakcie postępowania upadłościowego do masy upadłości będą wpływać środki przykładowo z likwidacji majątku bądź z wynagrodzenia upadłego, to wtedy syndyk może na bieżąco pokrywać koszty postępowania z tych środków. Na zakończeniu postępowania, gdy sąd ustali wynagrodzenie syndyka, to ze środków zgromadzonych w masie upadłości syndyk pokrywa swoje wynagrodzenie. Pozostałe fundusze masy upadłości rozdzielane są pomiędzy wierzycieli.
- Jeśli w masie upadłości nie ma żadnych środków to sąd ustali postanowieniem koszty postępowania. W tym również wynagrodzenie syndyka. Wtedy ze środków Skarbu Państwa koszty te zostaną pokryte i zostaną wypłacone syndykowi. Jeśli sąd ustali plan spłaty wierzycieli, to upadły będzie miał jednego dodatkowego wierzyciela, którym będzie właśnie Skarb Państwa. Wpłaty dokonywanego przez upadłego na poczet planu spłaty wierzycieli będą w pierwszej kolejności przekazywane na spłacenie Skarbu Państwa.
- Gdy w masie upadłości nie ma żadnych środków i sąd umorzy od razu zobowiązania upadłego to wtedy może również umorzyć powstałe koszty postępowanie upadłościowego. Będą to jednak sytuacje bardzo rzadko występujące w praktyce.
O autorze