W postępowaniu o zatwierdzenie układu, które prowadziliśmy doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Dłużnik prowadzący firmę transportową otworzył postępowanie restrukturyzacyjne na etapie zagrożenia niewypłacalnością. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i następnie zawarty układ firmy transportowej pozwoliły dłużnikowi na prowadzenie działalności w niezakłócony sposób. Do zawarcia układu doprowadziliśmy w zaledwie trzy miesiące. Dłużnik złożył do sądu wniosek o zatwierdzenie układu i kontynuuje obecnie wprowadzanie środków restrukturyzacyjnych w swoim przedsiębiorstwie.
Zawarty układ firmy transportowej i negocjacje z wierzycielami.
Zawarcie układu cieszy tym bardziej, iż jeden z głównych wierzycieli (bank) nie chciał zgodzić się na zaproponowany początkowo układ. Negocjacje z bankiem trwały przez trzy tygodnie. Ostatecznie udało się wypracować kompromis, który doprowadził do zawarcia układu. Negocjacje są bardzo ważnym etapem każdego postępowania restrukturyzacyjnego. W obecnie najbardziej popularnym postępowaniu o zatwierdzenie układu prowadzenie negocjacji może być skuteczne pod jednym warunkiem – dokumentacja do prowadzenia postępowania powinna być sporządzona przed rozpoczęciem restrukturyzacji. Wynika to z bardzo ograniczonego czasu na przeprowadzenie procedury głosowania. Wynosi on tylko 4 miesiące. Z tego względu
restrukturyzacja firmy i negocjacje mają większe powodzenie jeśli nadzorca dysponuje odpowiednią dokumentacją już na etapie otwierania postępowania.
Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy.
Jesteśmy doświadczonym zespołem specjalizujących się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. Jeśli chcesz skonsultować sytuację w Twoim przedsiębiorstwie to zapraszamy do kontaktu.
O autorze
Krzysztof Lipiński
Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.