...

Przestępstwo niegospodarności w spółce kapitałowej

Podejrzewasz, że dyrektor zatrudniony w Twojej spółce działa na jej szkodę? A może jesteś członkiem zarządu spółki, której udziałowcy zarzucają Ci niewłaściwe decyzje finansowe? W obu przypadkach sprawą mogą zainteresować się organy ścigania i postawić zarządzającym zarzuty karne. Działanie na szkodę spółki, potocznie nazywane niegospodarnością, to przestępstwo uregulowane w art. 296 Kodeksu karnego. Jest to jeden z najczęściej spotykanych czynów zabronionych występujących w przestępczości białych kołnierzyków (tzw. „white-collar crime”). Będąc osobą zarządzającą dużym majątkiem, warto wiedzieć na czym polega to przestępstwo, jakie są jego przesłanki, a także co zrobić, jeżeli zostaną nam postawione zarzuty. W tym artykule odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy czym jest przestępstwo niegospodarności w spółce kapitałowej.

Przestępstwo niegospodarności w spółce kapitałowej – definicja i podstawa prawna

Zgodnie z art. 296 §1 Kodeksu karnego, kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przestępstwo to występuje również w typie kwalifikowanym oraz uprzywilejowanym. Przepisy prawa przewidują zaostrzoną odpowiedzialność dla sprawców, którzy poprzez wyrządzenie przestępstwa chcieli osiągnąć korzyść majątkową, albo wyrządzili szkodę w wielkich rozmiarach. W takim wypadku widełki kary wynoszą:

  • dla sprawców chcących osiągnąć korzyść majątkową – od 6 miesięcy do 8 lat;
  • dla sprawców, którzy wyrządzili szkodę majątkową w wielkich rozmiarach – od roku do 10 lat.

Szkoda znacznych i wielkich rozmiarów

Za szkodę o znacznym rozmiarze przyjmuje się szkodę, której wartość przekracza 200 000,00 zł. Natomiast za szkodę o wielkim rozmiarze przyjmuje się szkodę, której wartość przekracza 1 000 000,00 zł. Pod pojęciem szkody należy rozumieć nie tylko rzeczywistą stratę, ale także utracony zysk. Jak wskazuje orzecznictwo, pod pojęciem szkody należy rozumieć rzeczywistą stratę, która polega na zmniejszeniu się aktywów przez ich ubytek, utratę lub zniszczenie, utracony zysk w udaremnianiu powiększania się majątku oraz zwiększenie się pasywów (zobowiązań).

Sprawca, który popełnił to przestępstwo nieumyślnie albo jedynie sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo szkody o znacznym rozmiarze, podlega niższej karze – do 3 lat pozbawienia wolności.

Kto może być sprawcą przestępstwa niegospodarności?

Sprawcą przestępstwa niegospodarności może być każda osoba, która zajmuje się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą innego podmiotu, na podstawie przepisów ustawy, decyzji organu czy umowy (np. kontraktu menadżerskiego). Przede wszystkim mogą to być członkowie zarządów spółek kapitałowych, menadżerowie, prokurenci, dyrektorzy finansowi czy główny księgowy.

Może Cię zainteresować – Przedawnienie roszczeń z art. 299 ksh

Sądy zwracają uwagę, że przestępstwo niegospodarności może popełnić tylko osoba, która ma wystarczającą swobodę w podejmowaniu decyzji. Sprawca musi mieć realny wpływ na majątek spółki i podejmować kluczowe decyzje dotyczące jej finansów lub działalności. Sąd Najwyższy orzekł, że za osobę zarządzającą można rozumieć osobę, która w związku z zajmowanym stanowiskiem dba o to, żeby powierzone mienie nie straciło na wartości, ale również ma za zadanie wykorzystywać je w taki sposób, aby generowało zysk. Co ciekawe, z tego przepisu mogą odpowiadać członkowie rad nadzorczych spółki kapitałowej.

Rada nadzorcza spółki kapitałowej a odpowiedzialność prawnokarna

Co do zasady, członkowie organów nadzorczych nie są zobowiązanymi do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki kapitałowej. Umowa spółki lub statut mogą jednak przewidywać, że członkowie rady nadzorczej mogą uzyskać takie kompetencje. Ponadto, nawet jeśli umowa spółki czy statut nie przewidują udzielenia takich kompetencji radzie nadzorczej, jej członkowie mogą odpowiadać karnie na podstawie art. 296 Kodeksu karnego. Będzie się to działo w przypadku, gdy w toku postępowania karnego zostanie ustalone, że członek rady nadzorczej współdziałał lub pomagał sprawcy przestępstwa. Warto również zaznaczyć, że przepis ten nie dotyczy wyłącznie wyrządzenia szkody przedsiębiorcom czy przedsiębiorstwom. Przepis ten może również stanowić podstawę odpowiedzialności osoby, która zarządza finansami osoby fizycznej np. jako doradca inwestycyjny.

Może Cię zainteresować – Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące.

Tryb ścigania

Przestępstwo niegospodarności przez bardzo długi czas było ścigane z urzędu, natomiast samo narażenie spółki na powstanie szkody było ścigane po złożeniu wniosku przez pokrzywdzonego – a więc spółkę. Jednakże w 2023 r. rozszerzono krąg podmiotów, które mogą złożyć wniosek o ściganie. Obecnie, zgodnie z art. 296 § 4a Kodeksu karnego. mogą to być oprócz spółki również wspólnicy, akcjonariusze lub udziałowcy pokrzywdzonej spółki.

Co zrobić, jak zostaną nam postawione zarzuty?

Działalność gospodarcza z natury wiąże się z ciągłym ryzykiem, lecz prawo karne penalizuje podejmowanie nadmiernego ryzyka. Przede wszystkim należy zbadać czy działania lub zaniechania oskarżonego mieściły się w granicach dopuszczalnego ryzyka. W obronie kluczowe może być odwołanie się do tzw. zasady osądu biznesowego (Business Judgement Rule) oraz przede wszystkim do specyfiki branży, w której działa oskarżony. Jeśli grozi Ci zarzut związany z niegospodarnością, warto jak najszybciej skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie karnym gospodarczym.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Szymon Chmura

    Student 5 roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim na specjalizacji cywilno-prawnej. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, prawa korporacyjnego oraz postępowań spornych. Doświadczenie w tych obszarach prawa zdobywa od pierwszego roku studiów m.in. w trójmiejskich kancelariach oraz tych o zasięgu ogólnopolskim. Jest jednym z założycieli oraz Przewodniczącym Koła Naukowego Prawa Handlowego, działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Finalista konkursów z dziedzin takich jak prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo handlowe i postępowanie cywilne, ale także konkursów krasomówczych i negocjacyjnych . Prywatnie trenuje kickboxing, czyta książki popularnonaukowe i ogląda filmy.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

    Kategorie:

    Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

    Kim jest i co robi syndyk?

    Kategorie:

    Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

    Upadłość konsumencka Elbląg

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka Elbląg. Kancelaria Lipiński i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników i ekonomistów zajmujących się wyłącznie prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Cechuje nas uczciwość i indywidualne podejście do spraw naszych klientów. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. W trakcie jednej rozmowy wyjaśnimy wszelkie zawiłości postępowania…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]