Czynności zwykłego zarządu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przedsiębiorca, wobec którego zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne jest zazwyczaj ograniczony w zarządzie swym majątkiem. Wyjątkiem jest tu postępowanie o zatwierdzenie układu, gdzie dłużnik w pełni zarządza swym przedsiębiorstwem. W pozostałych postępowaniach dłużnik musi liczyć się jednak z tym, że nie będzie mógł w pełni zarządzać swoją firmą. Na niektóre czynności wymaga się bowiem zgody nadzorcy lub zarządcy sądowego. Czym zatem są czynności zwykłego zarządu w postępowaniu restrukturyzacyjnym?

Czynności zwykłego zarządu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Czynności zwykłego zarządu nie zostały wprost zdefiniowane w żadnej ustawie. Są one bowiem zróżnicowane dla poszczególnych przedsiębiorców. Inny zakres czynności zwykłego zarządu będzie dla dewelopera, a inny dla przedsiębiorcy prowadzącego sklep spożywczy czy mały warsztat samochodowy. W doktrynie prawa w zakresie korzystania z rzeczy wspólnej przyjęło się, że zwykły zarząd polega na załatwianiu bieżących spraw związanych ze zwykłym korzystaniem z tej rzeczy. Przekładając to na grunt zarządzania przedsiębiorstwem należy mieć na względzie, że zwykły zarząd nie powinien przekraczać typowych spraw związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Należy przez to rozumieć podejmowanie czynności zmierzających do utrzymania przedsiębiorstwa w dotychczasowym stanie. Przy czym czynności te powinny dotyczyć normalnego, codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Przykłady „z życia wzięte”

Jak już wyjaśniłem czynności zwykłego zarządu ustala się w zależności od skali i rodzaju działalności przedsiębiorcy. Przykładowo dla dewelopera czynnością zwykłego zarządu będzie zbywanie nieruchomości. W przypadku innych branż będzie to już czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Za sprawy przekraczające zakres zwykłego zarządu uznaje się rozporządzanie nieruchomością spółki czy zmianę warunków długoterminowych umów istotnych dla działalności spółki. Zakres zwykłego zarządu przekroczy również zaciągnięcie zobowiązania o znacznej wartości. Polityka kadrowa przedsiębiorstwa mieści się w zakresie zwykłego zarządu. Wyjątkiem jest tu jednak kadra kierownicza i czynności podejmowane wobec niej przekraczają zakres zwykłego zarządu. Zakres czynności zwykłego zarządu powinien być każdorazowo ustalony z dłużnikiem przez doradcę restrukturyzacyjnego pełniącego funkcję nadzorcy lub zarządcy sądowego. Ustalenia takiego dokonuje się na początku postępowania restrukturyzacyjnego.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zmiana nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu

    Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy dziesiątki postępowań restrukturyzacyjnych. Mowa o postępowaniach o zatwierdzenie układu, postępowaniach sanacyjnych, przyspieszonych postępowaniach układowych oraz postępowaniach układowych. W tych trzech ostatnich postępowaniach to sąd restrukturyzacyjny wyznacza nadzorcę bądź zarządcę. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się zaś tym, że  to dłużnik wybiera osobę doradcy restrukturyzacyjnego, która będzie pełnić funkcję nadzorcy układu. Czasami…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Kiedy można ogłosić upadłość firmy?

    Kategorie:

    Zdolność upadłościowa - niewypłacalność Odpowiadając na pytanie kiedy można ogłosić upadłość firmy należy zacząć od ustalenia niewypłacalności przedsiębiorstwa. Niewypłacalność jest bowiem przesłanką do możliwości ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Wedle art. 11 prawa upadłościowego Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. Od momentu, gdy niewypłacalność powstanie dłużnik ma 30 dni…

    Sądy upadłościowe

    Kategorie:

    Sądy upadłościowe – wykaz sądów Sądy upadłościowe to w Polsce instytucje rozpatrujące wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i wykonujące również inne czynności związane z kwestią upadłości. Poniżej przedstawiamy Państwu sądy upadłościowe, do których można się zwrócić - ich adresy oraz właściwość miejscową. Interaktywna mapa z nazwami i adresami uwzględnia wszystkie sądy upadłościowe oraz restrukturyzacyjne w…

    Opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Kancelaria w mediach

    Kategorie:

    Wiele zostało napisane o restrukturyzacji i o jej zaletach, widzianych jednak z perspektywy dłużnika. Nawarstwiające się obecnie problemy polskich firm powodują zwiększoną liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Uzasadnionym zatem jest poświęcenie uwagi wierzycielom i postawienie pytania o opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Na łamach dziennika Rzeczpospolita udzielamy odpowiedzi na pytanie czy zwarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela.…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]