Sąd upadłościowy w Gdańsku należy do dużych ośrodków orzeczniczych. Jeszcze w 2022 roku na rozpatrzenie wniosku trzeba było czekać nawet do ośmiu miesięcy. Obecnie sąd rozpatruje wnioski o ogłoszenie upadłości w nawet dwa miesiące. Od ogłoszenia upadłości syndyk powinien zakończyć swoje czynności w sześć miesięcy, co zbyt często się nie zdarza. Możliwe jest jednak, że w przypadku najprostszych postępowań upadłościowych (czyli mała liczba wierzycieli, brak majątku) syndyk sporządzi projekt planu spłaty wierzycieli w terminie około sześciu miesięcy.
Uczestnicy postępowania upadłościowego, czyli wierzyciele, którzy zgłosili swoje wierzytelności oraz upadły mają 14 dni na ustosunkowanie się do projektu planu spłaty wierzycieli. Po upływie terminu na wniesienie odpowiedzi na projekt spłat, syndyk wysyła go do sądu wraz z otrzymanymi stanowiskami uczestników postępowania upadłościowego. Obecnie (sierpień 2023 r.) sąd upadłościowy w Gdańsku wydaje orzeczenie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli w terminie około 4 miesięcy od otrzymania go do syndyka.
Możliwe jest zatem, że od ogłoszenia upadłości do ustalenia planu spłaty wierzycieli (bądź umorzenia zobowiązań) minie około 10 miesięcy. Bardziej jednak prawdopodobny jest scenariusz, że najprostsze postępowania w Gdańsku trwać będą około 12 – 14 miesięcy.
Postępowanie oczywiście będzie trwać dłużej jeśli w masie upadłości jest majątek, który nie jest łatwo zbywalny. Syndyk nie może bowiem zakończyć swoich czynności, jeśli nie zlikwidował całego majątku stanowiącego masę upadłości.
Formularz kontaktowy
O autorze
Krzysztof Lipiński
Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.