...

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja firmy. Wyjaśniamy, czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może wykluczyć z uczestnictwa w przetargach zamówień publicznych. COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja, galopujące koszty energii, wreszcie brak uzyskania przez Polskę środków z KPO. Wszystko to mocno nadwyręża możliwość niezakłóconego prowadzenia biznesu. Obecnie ze względu na panujące w obrocie gospodarczym warunki bardzo dużo firm jest zmuszonych do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Wśród nich są również przedsiębiorstwa, które bazują na zamówieniach publicznych. Warto odpowiedzieć zatem na pytanie: jak restrukturyzacja wpływa na możliwość uzyskania zamówienia publicznego?

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja. Kiedy może dojść do wykluczenia z udziału w przetargu publicznym?

Prawo zamówień publicznych określa obligatoryjne oraz fakultatywne przesłanki do wykluczenia z przetargu publicznego. W przesłankach obligatoryjnych wskazanych w art. 108 Prawa zamówień publicznych nie ma żadnych odniesień do przedsiębiorców będących w procesie restrukturyzacji. Co prawda firmy wszczynające postępowania restrukturyzacyjne mają zazwyczaj zaległości w regulowaniu swoich zobowiązań pieniężnych. Jeśli wśród nich są również zaległości w uiszczaniu podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne to firma zostanie obligatoryjnie wykluczona. Przedsiębiorcy biorący udział w przetargach publicznych pilnują jednak tej kwestii, więc zazwyczaj nie jest ona powodem wykluczenia.

Fakultatywne przesłanki do wykluczenia z przetargu publicznego.

Art. 109 Prawa zamówień publicznych określający fakultatywne przesłanki do wykluczenia odwołuje się do restrukturyzacji. Odwołanie to jest, co tu dużo się rozwodzić – wyjątkowo mało szczęśliwe. W ustępie 1 pkt. 4 wskazane jest bowiem, że z postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający może wykluczyć wykonawcę w stosunku, do którego otwarto likwidację, ogłoszono upadłość, którego aktywami zarządza likwidator lub sąd, zawarł układ z wierzycielami, którego działalność gospodarcza jest zawieszona albo znajduje się on w innej tego rodzaju sytuacji wynikającej z podobnej procedury przewidzianej w przepisach miejsca wszczęcia tej procedury. Paradoks tego zapisu tkwi w tym, że zamawiający może wykluczyć firmę, która już ma zawarty układ z wierzycielami. Mamy zatem sytuację, w której na skutek zawarcia układu i zatwierdzenia go przez sąd, firma odzyskała płynność finansową. Nie jest zatem niewypłacalna, czy też tą niewypłacalnością zagrożona. Powołując się jednak na art. 109 ust. 3 Prawa zamówień publicznych przedsiębiorca będzie mógł argumentować, że jego wykluczenie jest niezasadne. Art. 109 ust. 3 W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5 lub 7, zamawiający może nie wykluczać wykonawcy, jeżeli wykluczenie byłoby w sposób oczywisty nieproporcjonalne, w szczególności gdy kwota zaległych podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne jest niewielka albo sytuacja ekonomiczna lub finansowa wykonawcy, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, jest wystarczająca do wykonania zamówienia.

Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego nie może być przyczyną wykluczenia z przetargu.

Mając na uwadze powyższe rozważania sam fakt wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego nie może być przyczyną wykluczenia firmy z udziału w przetargu publicznym. Firmy zawierają różne układy ze swoimi wierzycielami. Zdecydowana ich część nie zakłada likwidacji majątku i wtedy zawarty układ również nie powinien być przyczyną wykluczenia. W sytuacji układu zakładającego częściową likwidację majątku do wykluczenia również nie powinno dojść. Oczywiście nie powinien być likwidowany majątek niezbędny do wykonania zlecenia publicznego.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Problemy ze spłatą? Negocjuj!

Kategorie:

Masz nieuregulowane raty kredytu bądź nieopłaconą fakturę? Otrzymujesz wezwanie do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy bądź wniesienia powództwa o zapłatę? Nie wiem, czy masz tego świadomość, ale jest to dla Ciebie kluczowy moment. Co można zatem w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest jedna - masz problemy ze spłatą - negocjuj! Dalsze zapożyczanie się nie jest…

Podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Kategorie:

Pisaliśmy już na naszym blogu o podatkowych skutkach umorzenia zobowiązań w upadłości oraz o skutkach ich umorzenia poza upadłością. W niniejszym wpisie omówimy podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przy czym opiszemy to zagadnienie zarówno z perspektywy dłużnika, jak i wierzyciela. Umorzenie zobowiązań poza postępowaniem restrukturyzacyjnym Zawarcie z wierzycielem ugody polegającej na umorzeniu części…

Nakaz zapłaty z PKO BP

Kategorie:

Otrzymany nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao czy Santander Bank nie musi wiązać się z widmem egzekucji komorniczej. Dłużnik musi jednak szybko reagować i przejść natychmiast do działania. Z naszej kilkuletniej praktyki wynika, że trudno jest wygrać sprawę o zapłatę z PKO BP czy innym bankiem. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest jednak zazwyczaj konieczne…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]