Upadłość firmy Elbląg

W obecnych czasach co raz więcej firm wpada w problemy finansowe i staje się niewypłacalne. Obserwuje się (dane za 2022 r. z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej) wzrost liczby upadłości przedsiębiorców. Gdy Twój biznes utracił płynność finansową, nie ma czasu do stracenia. Skorzystaj z pomocy prawnej wykwalifikowanych doradców restrukturyzacyjnych. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa. Upadłość firmy Elbląg. Przybliżamy w tym artykule czym jest upadłość dla przedsiębiorcy – zapraszamy do lektury

Ogłoś upadłość i uwolnij się od długów!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Kiedy firma jest niewypłacalna?

Według art. 11 Prawa upadłościowego dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Jeśli owa niewypłacalność trwa ponad trzy miesiące to przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 30 dni złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jeśli tego nie zrobi może niestety konsekwencje prawne, takie jak:

 • zakaz prowadzenia działalności gospodarczej od 1 roku do 10 lat;
 • osobista odpowiedzialność za zobowiązania (w przypadku zarządu spółek z o.o. i akcyjnych);
 • odpowiedzialność karna (również w przypadku spółek prawa handlowego).

Z tego powodu zachęcamy do podjęcia niezwłocznych kroków, gdy na horyzoncie pojawiają się problemy finansowe.

Jeśli prowadzisz biznes w Elblągu i poszukujesz Kancelarii prawnej, która kompleksowo zajmie się Twoją sytuacją, zapraszamy do kontaktu. Nasze doświadczenie i rzetelność gwarantują sporządzenie wniosku, uwzględniającego każdy istotny szczegół wpływający na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.

Upadłość firmy Elbląg. Jak ogłasza się upadłość?

Przede wszystkim każdą sytuację przedsiębiorstwa należy gruntownie przeanalizować i skompletować wszystkie dokumenty. Ma to na celu przygotowanie przez nas zespół możliwych wariantów działania. Nie zawsze bowiem upadłość firmy jest jedynym i co najważniejsze właściwym rozwiązaniem. Mowa tu o restrukturyzacji firmy. Dzięki otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik może:

 • uzyskać częściowe umorzenie zobowiązań, 
 • rozłożyć płatności na dogodne dla niego raty,
 • uzyskać ochronę przed komornikiem,
 • ochronić swój majątek.

Jeśli jednak na restrukturyzację przedsiębiorstwa jest za późno to należy zacząć działania przygotowawcze do procedury upadłościowej.

Po zebraniu dokumentów i sporządzenie wniosku składa się go do sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, co może trwać różnie w zależności od sądu, sąd ogłasza upadłość przedsiębiorcy. Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa co do zasady ma na celu jego likwidację, a środki uzyskane ze sprzedaży majątku są wykorzystywane na spłatę wierzycieli przedsiębiorstwa. W tym celu w toku postępowania wyznaczany jest syndyk, który dysponuje majątkiem dłużnika. Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną może zawnioskować o plan spłaty wierzycieli. Po jego wykonaniu sąd umorzy pozostałą część niespłaconych długów.

Upadłość przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną.

Jest różnica między ogłoszeniem upadłości jednoosobowych działalności gospodarczych a spółek. Ci pierwsi według nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe z 24 marca 2020 roku mogą składać wniosek o upadłość tak jak konsumenci. Najpierw muszą oczywiście zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to droga łatwiejsza, szybsza i przede wszystkim tańsza. W przypadku spółek prawa handlowego nie ma oczywiście takiej możliwości. Spółki muszą dysponować odpowiednim kapitałem do ogłoszenia upadłości.

Kancelaria Lipiński i Wspólnicy.

Na co możesz liczyć, współpracując z naszą Kancelarią:

 • bezpłatną, wstępna analizę swojej sytuacji;
 • doświadczenie i wiedzę doradcy restrukturyzacyjnego, syndyka, prawników i doradców biznesowych;
 • sporządzenie wniosku i reprezentację w trakcie całego procesu upadłościowego.

Zapraszamy do kontaktu.
  O autorze

  Krzysztof Lipiński

  Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
  Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

  kontakt@lipinskikancelaria.pl
  tel. 792 873 876

  Misja

  Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

  Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

  Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

  Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
  Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
  Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
  Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
  Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
  Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

  Ostatnie Wpisy

  Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

  Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

  Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

  Wyłączenie auta z masy upadłości

  Wyłączenie auta z masy upadłości

  Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

  Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

  Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

  Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

  Zobacz wszystkie na blogu

  Biuro w Gdańsku

  ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
  80-227 Gdańsk

  Biuro w Gdyni

  Al. Zwycięstwa 241/13
  81-521 Gdynia