Prowadzisz firmę w Grudziądzu i masz obecnie problemy finansowe? Zastanawiasz się nad upadłością i czy to rozwiązanie odpowiada na Twoje potrzeby? A może poszukujesz pomocy w sporządzeniu wniosku o ogłoszenie upadłości firmy? Upadłość firmy Grudziądz – zapraszamy Cię do przeczytania tego artykułu. Wskażemy w nim również alternatywne do upadłości rozwiązanie, które pozwala na odzyskanie płynności finansowej.
Dowiedz się więcej o upadłości firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktGdy firma staje się niewypłacalna względem swoich wierzycieli może ogłosić upadłość, czyli tzw. bankructwo. W obecnych czasach nie jest trudno o problemy finansowe. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji, a wszelkie inne działania (przykładowo restrukturyzacja firmy) nie przyniosły poprawy finansowej, należy niezwłocznie podjąć kroki i przygotować się do ogłoszenia upadłości swojego przedsiębiorstwa.
Dlaczego szybkość reakcji jest kluczowa w przypadku sytuacji finansowej Twojego biznesu?
Od momentu niewypłacalności firmy dłużnik ma 30 dni na złożenie wniosku do sądu upadłościowego. Niezłożenie terminowo wniosku w uzasadnionej sytuacji, naraża przedsiębiorcę na konsekwencje prawne. Na przykład zarząd spółki kapitałowej naraża się na odpowiedzialność karną z art. 586 k.s.h. lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy również osób fizycznych prowadzących jednoosobowe firmy.
Jakie warunki muszą być spełnione, żeby móc ubiegać się o ogłoszenie upadłości?
Upadłość gospodarczą mogą ogłosić zarówno małe firmy, jednoosobowe działalności gospodarcze jak i duże przedsiębiorstwa i spółki.
Przesłankami do ogłoszenia upadłości gospodarczej są:
Zanim jednak przedsiębiorstwo zdecyduje się na ogłoszenie upadłości to warto skorzystać z możliwości zawarcia układu z wierzycielami. Mowa tu o postępowaniu restrukturyzacyjnym. Umożliwia ono umorzenie części zobowiązań oraz ustalenie nowych zasad spłaty tychże zobowiązań.
Jak już wskazaliśmy powyżej możliwe są dwie drogi na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Restrukturyzacja firmy bądź upadłość firmy. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na tym, że restrukturyzacja (a więc możliwość zawarcia układu z wierzycielami) umożliwia dalsze prowadzenie działalności. Chroni również majątek przedsiębiorcy. Dłużnik musi mieć jednak na uwadze, iż restrukturyzacja nie zawsze jest możliwa. Generalnie im dłużej dłużnik zwleka, tym mniejsze szanse na powodzenie procesu restrukturyzacji.
Upadłość likwidacyjna oznacza zaś, co do zasady zakończenie działalności firmy oraz likwidację jej majątku na poczet pokrycia długów. Majątkiem dłużnika zarządza i gospodaruje syndyk, wyznaczony przez sąd. Dłużnik musi zaś wydać syndykowi cały swój majątek i dokumentację z nim związaną.
Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. Zarządza nim syndyk wyznaczony przez sąd.
W trakcie upadłości likwidacyjnej jak i w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, zawieszeniu ulegają postępowania egzekucyjne – zarówno sądowe, jak i administracyjne, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości/restrukturyzacji dłużnika.
Upadłość firmy nie jest jedynym i doskonałym rozwiązaniem dla zadłużenia. W praktyce istnieją inne możliwości na rozwiązanie problemów finansowych, które warto najpierw poznać. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią, gdyż każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy.
Pamiętać należy, że każdy problem ma dla siebie rozwiązanie. Poszukujemy najlepszego wyjścia z danej sytuacji dla dłużnika. Jesteśmy w to mocno zaangażowani i bezkompromisowi.
O autorze