Prowadzenie przedsiębiorstwa zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej. Jest wiele sytuacji, których nie uda się przewidzieć, jak chociażby przykład pandemii z 2020 r. Zmiany społeczno–gospodarcze, jakie wyniknęły z tego wydarzenia, do tej pory oddziałują na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców. Wiele z nich wpadało w spiralę zadłużenia, by ratować swój biznes. Przedsiębiorco z Gdyni i okolic, jeśli doświadczasz obecnie problemów finansowych i szukasz rozwiązań dla Twojej sytuacji – zapraszamy Cię do lektury poniższego artykułu. Upadłość firmy Gdynia – wyjaśniamy, w jaki sposób można wyjść z trudnej sytuacji związanej z utratą płynności finansowej.
Ogłoś upadłość i uwolnij się od długów.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktGdy przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne, czyli nie może pokryć swoich zobowiązań od powyżej 3 miesięcy. Dodatkowo posiada co najmniej dwóch wierzycieli, to jest to przesłanka do ogłoszenia upadłości. Upadłość firmy co do zasady powoduje likwidację całego majątku dłużnika. Sprzedaje go syndyk, aby zaspokoić z tych środków koszty postępowania upadłościowego oraz wierzycieli.
Upadłość, czyli potocznie zwane bankructwo nie jest ostatecznym i jedynym rozwiązaniem dla trudnej sytuacji. Zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się innym instrumentom prawnym. To między innymi restrukturyzacja firmy. Szybkość reakcji na sygnały pojawiających się problemów finansowych jest tu kluczowa. Stawka jest bowiem ogromna. Firma czy przedsiębiorstwo to zasoby, na które poświęciło się wiele energii czasu i pieniędzy. Dlatego warto zawalczyć do końca o to co się tworzyło zazwyczaj wiele lat.
Skontaktuj się z naszą Kancelarią i sprawdź, czy można uchronić Twoją firmę przed upadłością.
Zdajemy sobie sprawę, że jednak są takie sytuacje w życiu, gdzie ogłoszenie upadłości jest koniecznym rozwiązaniem.
Upadłość firmy mogą ogłosić:
Należy zarazem rozróżnić sposób ogłaszania upadłości dla osób fizycznych oraz dla spółek prawa handlowego. Osoba fizyczna (o ile jest to możliwe) może zamknąć z dnia na dzień działalność i ogłosić upadłość konsumencką. Jest to dla niej bardziej korzystne, bowiem ma szansę na szybsze zakończenie postępowania upadłościowego. Dodatkowo może być tańsze niż upadłość gospodarcza. Co więcej dłużnik taki nie musi się martwić, aby mieć środki na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Może je pokryć tymczasowo Skarb Państwa. Osoba fizyczna może zarazem uzyskać oddłużenie. Odbywa się to zazwyczaj poprzez ustalenie planu spłaty wierzycieli.
Głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli z majątku, jaki posiada dłużnik. Stopień zaspokojenia powinien być jak najwyższy.
Wniosek o upadłość należy składać do sądu gospodarczego właściwego do miejsca prowadzenia głównej działalności firmy. Z tym wnioskiem nie należy zwlekać, gdyż jak to przewiduje ustawa prawa upadłościowego:
„Art. 21. [Obowiązek dłużnika do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości]
W przeciwnym wypadku dłużnik może mierzyć się z konsekwencjami prawnymi za zbyt późne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Upadłość likwidacyjna co do zasady ma na celu zaspokojenie wierzycieli ze sprzedaży majątku dłużnika i pozyskanie środków pieniężnych na poczet masy upadłości. Gdy sąd zaakceptuje wniosek, pieczę nad masą upadłości (majątkiem dłużnika) przejmuje syndyk. Teraz to on podejmuje decyzje dotyczące majątku i nim zarządza, sporządza plan likwidacyjny, etc. Cały proces zmierza do likwidacji przedsiębiorstwa.
Natomiast w przypadku upadłości układowej, tak naprawdę chodzi o restrukturyzację firmy i możliwość dalszego prowadzenia działalności. Pojęcie upadłości układowej nie funkcjonuje już od 2016 roku. Zawarcie układu z wierzycielami jest regulowane bowiem przez prawo restrukturyzacyjne. Układ z wierzycielami umożliwia:
Jeśli posiadają Państwo pytania na temat ochrony swojego przedsiębiorstwa lub potrzebują Państwo skonsultować odpowiednie dla siebie rozwiązania – zapraszamy do kontaktu. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań od początku do końca. W naszym zespole mamy doświadczonego doradcę restrukturyzacyjnego oraz syndyka, co pozwala kompleksowo zajmować się każdą sprawą.
O autorze