...

Upadłość firmy Elbląg

W obecnych czasach co raz więcej firm wpada w problemy finansowe i staje się niewypłacalne. Obserwuje się (dane za 2022 r. z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej) wzrost liczby upadłości przedsiębiorców. Gdy Twój biznes utracił płynność finansową, nie ma czasu do stracenia. Skorzystaj z pomocy prawnej wykwalifikowanych doradców restrukturyzacyjnych. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa. Upadłość firmy Elbląg. Przybliżamy w tym artykule czym jest upadłość dla przedsiębiorcy – zapraszamy do lektury

Ogłoś upadłość i uwolnij się od długów!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Kiedy firma jest niewypłacalna?

Według art. 11 Prawa upadłościowego dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Jeśli owa niewypłacalność trwa ponad trzy miesiące to przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 30 dni złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jeśli tego nie zrobi może niestety konsekwencje prawne, takie jak:

  • zakaz prowadzenia działalności gospodarczej od 1 roku do 10 lat;
  • osobista odpowiedzialność za zobowiązania (w przypadku zarządu spółek z o.o. i akcyjnych);
  • odpowiedzialność karna (również w przypadku spółek prawa handlowego).

Z tego powodu zachęcamy do podjęcia niezwłocznych kroków, gdy na horyzoncie pojawiają się problemy finansowe.

Jeśli prowadzisz biznes w Elblągu i poszukujesz Kancelarii prawnej, która kompleksowo zajmie się Twoją sytuacją, zapraszamy do kontaktu. Nasze doświadczenie i rzetelność gwarantują sporządzenie wniosku, uwzględniającego każdy istotny szczegół wpływający na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.

Upadłość firmy Elbląg. Jak ogłasza się upadłość?

Przede wszystkim każdą sytuację przedsiębiorstwa należy gruntownie przeanalizować i skompletować wszystkie dokumenty. Ma to na celu przygotowanie przez nas zespół możliwych wariantów działania. Nie zawsze bowiem upadłość firmy jest jedynym i co najważniejsze właściwym rozwiązaniem. Mowa tu o restrukturyzacji firmy. Dzięki otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik może:

  • uzyskać częściowe umorzenie zobowiązań, 
  • rozłożyć płatności na dogodne dla niego raty,
  • uzyskać ochronę przed komornikiem,
  • ochronić swój majątek.

Jeśli jednak na restrukturyzację przedsiębiorstwa jest za późno to należy zacząć działania przygotowawcze do procedury upadłościowej.

Po zebraniu dokumentów i sporządzenie wniosku składa się go do sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, co może trwać różnie w zależności od sądu, sąd ogłasza upadłość przedsiębiorcy. Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa co do zasady ma na celu jego likwidację, a środki uzyskane ze sprzedaży majątku są wykorzystywane na spłatę wierzycieli przedsiębiorstwa. W tym celu w toku postępowania wyznaczany jest syndyk, który dysponuje majątkiem dłużnika. Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną może zawnioskować o plan spłaty wierzycieli. Po jego wykonaniu sąd umorzy pozostałą część niespłaconych długów.

Upadłość przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną.

Jest różnica między ogłoszeniem upadłości jednoosobowych działalności gospodarczych a spółek. Ci pierwsi według nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe z 24 marca 2020 roku mogą składać wniosek o upadłość tak jak konsumenci. Najpierw muszą oczywiście zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to droga łatwiejsza, szybsza i przede wszystkim tańsza. W przypadku spółek prawa handlowego nie ma oczywiście takiej możliwości. Spółki muszą dysponować odpowiednim kapitałem do ogłoszenia upadłości.

Kancelaria Lipiński i Wspólnicy.

Na co możesz liczyć, współpracując z naszą Kancelarią:

  • bezpłatną, wstępna analizę swojej sytuacji;
  • doświadczenie i wiedzę doradcy restrukturyzacyjnego, syndyka, prawników i doradców biznesowych;
  • sporządzenie wniosku i reprezentację w trakcie całego procesu upadłościowego.

Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Podatek od czynszu najmu w upadłości zmarłego przedsiębiorcy

    Jako syndyk prowadzimy postępowanie upadłościowe zmarłego przedsiębiorcy. Do jego śmierci doszło jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Będąc syndykiem powziąłem wątpliwość czy muszę odprowadzać podatek dochodowy od czynszu najmu wynajmowanych nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. W mojej ocenie takiego obowiązku nie mam jako syndyk. Potwierdziła to uzyskana właśnie interpretacja indywidualna uzyskana z Krajowej Izby Skarbowej. Co…

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS

    Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS w ramach postępowania restrukturyzacyjnego nie daje zbyt wielu możliwości. Możliwe jest bowiem wyłącznie rozłożenie zobowiązania na raty. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek umorzenie części zobowiązania. Nawet choćby zmniejszenie wysokości odsetek. Dobrą wiadomością jest zaś to, że ZUS zazwyczaj głosuje za układem. Przynajmniej w postępowaniach prowadzonych przez naszą kancelarię. Kluczowe jest bowiem rzetelne sporządzenie…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.