W obecnych czasach co raz więcej firm wpada w problemy finansowe i staje się niewypłacalne. Obserwuje się (dane za 2022 r. z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej) wzrost liczby upadłości przedsiębiorców. Gdy Twój biznes utracił płynność finansową, nie ma czasu do stracenia. Skorzystaj z pomocy prawnej wykwalifikowanych doradców restrukturyzacyjnych. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa. Upadłość firmy Elbląg. Przybliżamy w tym artykule czym jest upadłość dla przedsiębiorcy – zapraszamy do lektury
Ogłoś upadłość i uwolnij się od długów!
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktWedług art. 11 Prawa upadłościowego dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Jeśli owa niewypłacalność trwa ponad trzy miesiące to przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 30 dni złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.
Jeśli tego nie zrobi może niestety konsekwencje prawne, takie jak:
Z tego powodu zachęcamy do podjęcia niezwłocznych kroków, gdy na horyzoncie pojawiają się problemy finansowe.
Jeśli prowadzisz biznes w Elblągu i poszukujesz Kancelarii prawnej, która kompleksowo zajmie się Twoją sytuacją, zapraszamy do kontaktu. Nasze doświadczenie i rzetelność gwarantują sporządzenie wniosku, uwzględniającego każdy istotny szczegół wpływający na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.
Przede wszystkim każdą sytuację przedsiębiorstwa należy gruntownie przeanalizować i skompletować wszystkie dokumenty. Ma to na celu przygotowanie przez nas zespół możliwych wariantów działania. Nie zawsze bowiem upadłość firmy jest jedynym i co najważniejsze właściwym rozwiązaniem. Mowa tu o restrukturyzacji firmy. Dzięki otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik może:
Jeśli jednak na restrukturyzację przedsiębiorstwa jest za późno to należy zacząć działania przygotowawcze do procedury upadłościowej.
Po zebraniu dokumentów i sporządzenie wniosku składa się go do sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, co może trwać różnie w zależności od sądu, sąd ogłasza upadłość przedsiębiorcy. Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa co do zasady ma na celu jego likwidację, a środki uzyskane ze sprzedaży majątku są wykorzystywane na spłatę wierzycieli przedsiębiorstwa. W tym celu w toku postępowania wyznaczany jest syndyk, który dysponuje majątkiem dłużnika. Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną może zawnioskować o plan spłaty wierzycieli. Po jego wykonaniu sąd umorzy pozostałą część niespłaconych długów.
Jest różnica między ogłoszeniem upadłości jednoosobowych działalności gospodarczych a spółek. Ci pierwsi według nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe z 24 marca 2020 roku mogą składać wniosek o upadłość tak jak konsumenci. Najpierw muszą oczywiście zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to droga łatwiejsza, szybsza i przede wszystkim tańsza. W przypadku spółek prawa handlowego nie ma oczywiście takiej możliwości. Spółki muszą dysponować odpowiednim kapitałem do ogłoszenia upadłości.
Na co możesz liczyć, współpracując z naszą Kancelarią:
Zapraszamy do kontaktu.
O autorze